Cumhurbaşkanı Gül: "Türk Dünyası İçinde İlişkiler Daha İleri Düzeye Ulaşacaktır"

Cumhurbaşkanı Gül: "Türk Dünyası İçinde İlişkiler Daha İleri Düzeye Ulaşacaktır"

Cumhurbaşkanı Gül, Nahçıvan'daki Toplantıda Türk Konseyi Kurulması Yönünde Alınan Karara İlişkin, "Konseyin Kurulmasıyla Birlikte Türk Dünyası İçinde İlişkiler, Yardımlaşma ve İşbirliği Daha İleri Düzeye Ulaşacaktır" Açıklamasında Bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül:
03.10.2009 20:01 | Son Güncelleme: 03.10.2009 20:01

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nahçıvan'daki Toplantıda Türk Konseyi Kurulması yönünde alınan karara ilişkin, "Konseyin kurulmasıyla birlikte Türk dünyası içinde ilişkiler, yardımlaşma ve işbirliği daha ileri düzeye ulaşacaktır" açıklamasında bulundu.

Nahçıvan'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Dokuzuncu Zirve Toplantısı'ndaki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Gül, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, 'Türkçe Konuşan Ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, oldukça yararlı bir zirve geçirdiklerini belirterek, "Türkçe konuşan ülkeler arasındaki görüşmeler 1992'de başladı. Ancak son iki yılda bu konuda hızla yol alındı. Yapılan çalışmalar sonucu Türk Konseyi'nin kurulmasıyla gerekli kurumsallaşma ve teşkilatlanma gerçekleşmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'un Türk Konseyi'ne merkezlik edeceğini belirterek, "Alınan kararlar gereği Türk Akademisi Kazakistan'da; Parlamenterler Asamblesi Azerbaycan'da kurulacak" şeklinde konuştu.

Gül, sosyal ve kültürel alanda bu tip faaliyetlerini sürdüreceğini belirterek şunları kaydetti:

''Tarihi bir zirve olmuştur. Büyük mutluluk içindeyim. Son iki senedir yapılan çalışmalar kurumsallaşmanın ve teşkilatlanmanın önünü açmıştır. 1992'de başlayan rüya gerçek oldu. Konseyin kurulmasıyla birlikte Türk dünyası içinde ilişkiler, yardımlaşma ve işbirliği daha ileri düzeye ulaşacaktır.

Nahçıvan'daki zirvede alınan kararlar gereği Türk dünyası devlet başkanlarının yılda bir kez resmi olarak, bir kez de gayri resmi olarak bir araya gelecek." (ANKA)

(HM/ÖZK)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Cumhurbaşkanı Gül: "Türk Dünyası İçinde İlişkiler Daha İleri Düzeye Ulaşacaktır" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 18:20:36. #1.15#
title