Cumhurbaşkanı Gül, Türban Tartışmalarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Gül, Türban Tartışmalarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin 'Türban' Kararının Ardından Yaşanan Gelişmeleri, "Türkiye'nin İçinde Bulunduğu Problemleri Görmezlikten Hiç Kimse Gelemez. Sorunlar Demokrasinin Evrensel İlkeleri, Hukukun Üstünlüğü ve Anayasa'nın Rehberliği Öncülüğünde Çözülmesi Gerekir, Çözüleceğine İnancım da Tamdır" Sözleriyle Değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türban Tartışmalarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi'nin 'Türban' kararının ardından yaşanan gelişmeleri, "Türkiye'nin içinde bulunduğu problemleri görmezlikten hiç kimse gelemez. Sorunlar demokrasinin evrensel ilkeleri, hukukun üstünlüğü ve Anayasa'nın rehberliği öncülüğünde çözülmesi gerekir, çözüleceğine inancım da tamdır" sözleriyle değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hırvatistan'a yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboga Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Anayasa Mahkemesi'nin 'Türban' kararını hatırlatarak, 'Taraflara bir çağrınız olacak mı? Durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin enerjisini boşa harcamaması gerektiğini, aksi halde hedeflerden sapmalar olacağını ve bunun da telafisinin mümkün olmayacağını belirtti. Kaçan fırsatların bir daha geri gelmeyeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçmişten ders çıkarılması gerektiğini kaydederek, "Türkiye'nin içinde bulunduğu problemleri görmezlikten hiç kimse gelemez. Sorunlar demokrasinin evrensel ilkeleri, hukukun üstünlüğü ve Anayasa'nın rehberliği öncülüğünde çözülmesi gerekir, çözüleceğine inancım da tamdır" diye konuştu.

(TAN-NÇ-Y)

Kaynak: İHA