Cumhurbaşkanı Gül: "Tüm insanları siyasetten uzak şekilde kucaklamam gerektiğinin bilincindeyim"

Cumhurbaşkanı Gül: "Tüm insanları siyasetten uzak şekilde kucaklamam gerektiğinin bilincindeyim"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ne oturduğu günden bu yana siyasetten tamamen arındığını belirterek, "Türkiye içindeki tüm insanların vatandaşımız olduğu bilinciyle herkese aynı mesafede durmam gerektiğinin bilincindeyim. O yüzden ilk ziyaretimi Doğu ve Güneydoğu illerimize gerçekleştirdim" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ne oturduğu günden bu yana siyasetten tamamen arındığını belirterek, "Türkiye içindeki tüm insanların vatandaşımız olduğu bilinciyle herkese aynı mesafede durmam gerektiğinin bilincindeyim. O yüzden ilk ziyaretimi Doğu ve Güneydoğu illerimize gerçekleştirdim" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Hilton Oteli'nde düzenlenen akşam yemeğinde biraraya geldi. Cumhurbaşkanı olduktan sonra hemşehrileriyle ilk kez uzun süreli biraraya gelen Cumhurbaşkanı Gül, yemek salonuna girerken, Kayseri ziyareti boyunca gördüğü yoğun ilgiye karşılandı. Gül, burada yaptığı konuşmada, demokratik yönetim anlayışına dikkat çekti. Çankaya Köşkü'ne çıktıktan sonra kendisini siyasetten izole ettiğini belirten Gül, bu çerçevede, Türkiye sınırları içindeki tüm insanları aynı şekilde kucaklamaya çalıştığını anlattı.

Bu anlayışla ilk ziyaretlerini Doğu ve Güneydoğu illerine yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı, hemşehrilerine şöyle seslendi: "Cumhurbaşkanı seçildikten sonra neredeyse 5 ay oldu. Ve ilk defa yanınızdayım,. Daha önce başka illerimizi ziyaret ettim. Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk ziyaretlerimi doğu ve güneydoğu illerine yaptım. Buralarda hep vatandaşlarımızla çok daha yakınlaştık. Kucaklaştık hem de orda teröre karşı amansız bir mücadele veren askerlerimizle cephelerinde hep beraber oldum. Doğu ve güneydoğuya yaptığım ziyaretlerle en çok iftihar eden Kayserililer oldu. Bundan da çok memnuniyet duydum. Dolayısıyla biz siyasetin içine girmeden seçildik. Hele buraya gel anlayışından çok daha önemli gördüğünüz ve benimde çok önemli gördüğüm diğer illere ziyaretimi sizinde desteklemeniz ve bundan iftihar etmeniz beni ayrıca gururlandırdı. Sizlerde en son toplantımızı 6 ay önce siyasi kimliğim altında yapmıştık. O zaman görüşlerimiz düşüncelerimiz farklıydı siyasetçi kimliğimiz vardı. O zaman çok daha farklı konuları paylaşıyorduk. Bugün şüphesiz ki cumhurbaşkanı olduktan sonra siyasetten arınmış bir insan olarak tüm vatandaşlarımızı her kesimden insanı temsil edecek gibi konuşmak durumdayım. Herkesi aynı şekilde kucaklıyorum. Türkiye'nin doğusundan batısına, sadece Kayseri'yi değil herkesi kucaklamaya çalışıyorum. Herkesi temsil ediyorum. Herkesin en iyi şekilde mutlu olması için şüphesiz ki bana düşen görevleri yapıyorum. Kayseri'nin önünün daha açık olduğuna inananlardanım. Hepimizin azimle çalışması gerekiyor. Herkesi kucaklamamız lazım. Büyük bir dayanışma içinde olmamız lazım. Türkiye'nin geleceğinin çok daha parlak olduğuna inanıyorum."

"KAYSERİ MARKA OLMUŞTUR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi hayatında ve Çankaya Köşkü yolunda, Kayserililerin çok büyük desteğini gördüğünü söyledi. Hemşehrilerinin desteğiyle zorlukları aştığını dile getiren Gül, "Kayseri'de siyasi hayatımda da herkesten çok büyük destek, çok büyük saygı gördüm. Siyasi hayatımdayken ben de hiçbir şekilde ayrım yapmadan, hepinizi kucaklamak için çok gayret sarfettim. Benim bugün bu noktada olmam, tüm Türk milletini temsil ediyor olmamda sizlerin çok büyük katkısı var. Eğer siz destek olmasaydınız, bu kadar başarılı olamazdım" dedi.

Kayseri'nin Türkiye'nin diğer şehirlerine örnek olduğunu da anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Kayseri'yle ilgili her zaman iftihar dolu sözler söyledik. Zaten Kayseri bu sözlerin hepsini hak etti. Bugün de çok güzellikleri yaşadık. Kayseri'nin en çok övündüğü Erciyes Üniversitesinde bugün çokça şeyler yaptık. Sadece üniversite değil şehir de çok güzel oldu. Kayseri'nin sanayicisi, müteşebbisi bunların hepsi birçok şehre örnek olmuştur. Hatta bu Türkiye'nin dışına çıkmıştır. Kayseri marka olmuştur. Buradaki örnekler Kayseri modeli olarak verilmeye başlanmıştır. Birçok bilim adamı burada incelemeler yapmış, raporlar hazırlamışlar ve benzer projeler geliştirmeye çalışmıştır. Türkiye dışında yabancı televizyon ve gazetelerde en çok konu olan illerimizden biri de Kayseri'dir.

Kayseri'deki yöneticiler arasında da her zaman büyük bir uyum olduğu gözlenmektedir. Sanayi ticaret erbapları ve sivil toplum kuruluşları büyük bir uyum sağlamışlardır. Bu birçok il tarafından takdirler karşılanmıştır. Böyle bir uyum ve istikrar görüldüğünde Kayseri'de daha güzel projeler hayata geçmiştir. Farklı farklı siyasi düşüncelerde olan insanlar Kayseri'de daima dayanışma içinde olmuşlardır. Görüşlerini medeni ve demokratik anlayış içinde ortaya koymuşlardır. Hiçbir zaman çatışma olmamıştır. Enerjinin boşa harcandığı il olmamıştır" diye konuştu.

"TÜRKİYE, ULUSLARARASI ARENADA PARMAKLA GÖSTERİLEN ÜLKE KONUMUNA GELDİ"

Türkiye'nin uluslararası arenada da parmakla gösterilen ülke konumuna geldiğini belirten Abdullah Gül, "Cumhurbaşkanı olarak çok ziyaretler yaptım. Dışişleri Bakanlığı sırasında gerek içeride gerek dışarıda çok konuşan bir insandım. Cumhurbaşkanlığı köşkünde oturup biraz daha az aktif olacağımı düşünüyordum. Ama şartlar öyle gerektirdi ki ülke ve halkımızın çıkarlarını gözetmek için yine yoğun bir siyaset içinde buldum kendimi. Yaptığım tüm ziyaretlerde Türkiye'ye olan saygı ve sevgiyi gördüm. Hem doğuda hem batıda Türk cumhuriyetlerine gittiğimde, çok büyük ilgiyle karşılaştım. Hepimizin aynı milletten olduğu bilinci tüm Türk cumhuriyetlerinde var. Onlarda Türkiye'nin daha çok güçlenmesini, ekonomimizin daha ileri gitmesini, Avrupa'nın 6. Dünyanın 17. Büyük ekonomisi olduğunu duymalarında ne kadar gururlandıklarını gördüm. Batıya gittiğimde Türkiye'ye duyulan saygının gayet açık saygı duyulduğunu gözlemledim. Tüm çevre ülkelerine örnek olmasından dolayı Türkiye'ye ayrıca saygı duyulduğunu gördüm. Türkiye'nin bölge barışına katkısını, istikrara etkisini gördüklerinden dolayı bu kadar saygı gördük. Yine komşularımızı ziyaret ettiğimde onlarında Türkiye'yi çok yakından takip ettiklerini Türkiye sevgisinin içlerinde olduğunu ve hatta Türkiye'nin başarılarını kendilerinin de paylaştığını gözlemledim. Türkiye'yi örnek aldıklarını gördük. Tabi ki Türkiye'nin bir takım sıkıntıları da vardır. Ama bu sıkıntıların aşılacağına inanıyorum. 4-5 yıl sonra Türkiye'nin bugünkünden çok daha farklı olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Kayseri Lisesi Derneği Muzaffer Çıtlabakkal ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Cumhurbaşkanına hediyeler takdim etti.

Kaynak: CHA