Cumhurbaşkanı Gül: "Televizyonların Türkiye'de Demokrasinin Kökleşmesine İnanılmaz Katkısı Oldu" (3/son)

Cumhurbaşkanı Gül: "Televizyonların Türkiye'de Demokrasinin Kökleşmesine İnanılmaz Katkısı Oldu" (3/son)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Teknolojinin Tüm İmkanlarını Kullandığını ve Bundan Gerçekten İftihar Ettiğini Söyledi. Gül, "TSK'da Son Teknolojiyi En İyi Şekilde Kullanıyor. Sevindirici Bir Şey de Şu, Son Yıllarda TSK'nın Dışa Bağımlılık Oranı Giderek Çok Azalmaya Başladı" Dedi.

Cumhurbaşkanı Gül:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknolojinin tüm imkanlarını kullandığını ve bundan gerçekten iftihar ettiğini söyledi. Gül, "TSK'da son teknolojiyi en iyi şekilde kullanıyor. Sevindirici bir şey de şu, son yıllarda TSK'nın dışa bağımlılık oranı giderek çok azalmaya başladı" dedi. Gül, özel televizyon yayıncılığının Türkiye'de demokrasinin kökleşmesine "inanılmaz katkısı" olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Gül, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Gül, kabul de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok değiştiğini söyledi. Televizyon kameralarının çokluğuna işaret eden Gül,


"O zaman televizyon yoktu. Bu kadar flaş var mıydı, bu kadar kamera var mıydı? İnternet diye bir şey var mıydı, you tube diye bir şey var mıydı? Aslında teknoloji her şeyi şeffaflaştırıyor. Türkiye'de en çok demokrasinin kökleşmesi açısında da televizyonların inanılmaz katkısı olmuştur. Şunu söylemek istiyorum, televizyon, teknoloji herkes her şeyi monitör edebilir hale geldi. Saklılık kalmadı, gizlilik kalmadı. Şeffaflık böyle gerçekleşiyor, her şeyde savaşta bile" diye konuştu. TSK'nın kullandığı teknolojik gelişime de değinen Gül, şunları söyledi:


"Teknolojinin bütün imkanlarını TSK kullanıyor. O bakımdan gerçekten iftihar edebiliriz, etmemiz gerekir. Bütün imkanlar kullanılıyor, Allah devletimize zeval vermesin denir. Bu imkanlar konusunda da devletimiz yemez içmez, eskiden beridir geleneği de böyledir. Ordusuna, askerine her şeyi verir. O bakımdan her türlü imkanlarda zaten tanınıyor. Onlar da en iyi şekilde her şeyi kullanıyorlar. Sevindirici bir şey de şu, son yıllarda TSK'nın dışa bağımlılık oranı giderek çok azalmaya başladı. Çok büyük ihaleler yapıldı, çok önemli ihaleler yapıldı. Ayrıca, TÜBİTAK'la çok iyi bir çalışma içerisinde. İsrail'e bakarsanız teknolojisi hep savunma alanında gelişmiştir. Önce savunma alanında başlıyor, sonra sivil hayata yansıyor. Birinci ve ikinci dünya harbinde tüm gelişmesi, elektronik haberleşme, bankacılık sistemine geçmeden önce hep bu alanlarda kullanılıyordu. O açıdan Silahlı Kuvvetlerin bağımlılığı çok stratejik bazı konularda, bile çok azaldı. O bakımdan bu operasyonda da ne gerekiyorsa her şey en iyi şekilde kullanıyor. Mesela gece karda uçan birlikler. Bunları müttefiklerimiz tabii ki takip ediyorlar. Düşmanlarımız da farklı şekilde takip ediyorlardır. Eminim ki, hem hayranlık hem de takdirle izliyorlardır. Özellikle bu uçan birliklerimiziÂ…"

-GÜL'ÜN ÖZLEMİ-

Gül, kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olmadan önceki hayatına duyduğu özlemi de dile getirdi. "O günleri özlemenin insani bir şey olduğunu" söyleyen Gül, İstanbul'a duyduğu özlemi anlatırken öğrencilik yıllarına döndü. Gül, "İstanbul rahat, gittiğim her yeri biliyorum, geçtiğim her yeri biliyorum. Öğrencilik yıllarında karşıdan karşıya geçerken vapurun en arkasına geçip otururduk. İnsan çok istiyor şimdi. Hayat tarzı, ne yapalım öyle oluyor. Kendi işini kendin yapman, bir şey alacaksan gezerek yapmanÂ… Bir dükkana gir, beğendiğini al. Bunlar insani şeyler. Bunları gerçekten insan çok özlüyor. Akşam gidince hadi hanımla bir yere gidelim desem haber vermeden çıkamıyorsun. Hadi haber vermeyelim bugün de, kardeşime gidelim, arkadaşıma gidelim olmuyor" dedi. "Korumalara haber vermeden hiçbir yere gittiğiniz oldu mu?" sorusuna da Gül, "Yani oluyor. Başarabildiğimiz kadar" karşılığını verdi.

-HATIRLA SEVGİLİ VE BEŞİKTAŞ MAÇLARI-

Cumhurbaşkanı Gül, dinlediği müzik ve izlediği televizyon dizilerine ilişkin bir soru üzerine de, izlediği dizinin "Hatırla Sevgili" olduğunu söyledi. Çok fazla dizi izlemediğini söyleyen Gül, "Evde seyrederlerken bazen bakıyorum. Biraz siyasi içerikli konularla ilgilendiği için Hatırla Sevgili'yi izliyorum. Bazı şeyleri güzel. İnsan bazen kendisi de parçası oluyor o işlerin" dedi. Gül, haber programı saatlerinin özel televizyonlarda çakıştığını söyledi ve "Aslında saatleri biraz değiştirseniz iyi olacak" dedi.


Gül, Beşiktaş maçlarını izlediğini söyledi. Gül, "Beşiktaş maçlarını izliyorum. En çok belki dinlendirici şey o. Eskiden bu kadar değildi. Şimdi imkanlarım daraldığı için seyrediyorum" diye konuştu. (ANKA)


(HF/ZG)