Cumhurbaşkanı Gül: Rabbani Suikastini Aydınlatmak İçin Komisyon Kurulacak

Cumhurbaşkanı Gül: Rabbani Suikastini Aydınlatmak İçin Komisyon Kurulacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani suikastini aydınlatmak için Pakistan ve Afganistan arasında işbirliği komisyonu kurulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül: Rabbani Suikastini Aydınlatmak İçin Komisyon Kurulacak
01.11.2011 17:27 | Son Güncelleme: 01.11.2011 17:27

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani suikastini aydınlatmak için Pakistan ve Afganistan arasında işbirliği komisyonu kurulacağını söyledi. Gül, "Suikastın aydınlatılması için Pakistan ve Afganistan işbirliği mekanizmasının kurulması kararlaştırılmıştır. Böyle bir komisyonun kurulması ve Türkiye'nin katkı vermesi değerli Cumhurbaşkanları tarafından istenmiştir." dedi.

Bu yıl 6. düzenlenen Türkiye-Pakistan-Afganistan Üçlü Zirve Toplantısı Çırağan Sarayı'nda gerçekleşti. Toplantı sonrası üç ülke arasında ekonomi, eğitim ve güvenlik alanında protokol imzalandı. Türkiye ile Afganistan arasında ortak tatbikat yapılmasına ilişkin her iki ülkenin Genelkurmay Başkanı protokol imzaladı. Protokol töreninin ardından üç ülkenin Cumhurbaşkanı birlikte basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında 6.sı düzenlenen bu zirvenin öncekilerden daha önemli olduğuna vurgu yaptı. Bölgesel güvenlik konusunun kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Afganistan ve Pakistan'da terörden çok acılar çekildi. Terörden en fazla acı çeken ülkelerin başında geliyor Pakistan. Böyle bir ortamdan sonra 6.kez buluştuk. Bugünkü zirve öncesinde ayrı ayrı ikili ilişkilerimiz dışında samimi kapsamlı toplantılar yaptık. Başta güvenlik olmak üzere bölgede huzurun sağlanması konusunda fikir alış verişinde bulunduk." diye konuştu.

Terörizm ve radikal adımlarla ilgili mücadele de bölge ülkelerinin birinin başarısız olmasının diğerlerini de olumsuz etkileyeceğini dile getiren Gül şöyle konuştu: "Bölgesel işbirliği şarttır. Bugün imzalanan projelerin bu alandaki işbirliğini kolaylaştıracağına inanıyoruz. Bu sürecin en önemli getirisi bölgemizdeki karşılıklı anlayış ve güvenin getirisidir. Özellikle kurumlarımız arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından çok önemlidir, ülkelerimiz arasındaki anlaşmalar bu neticenin hasıl olmasına katkıta bulunmuştur."

Kaynak: CHA

Şu an buradasınız: Cumhurbaşkanı Gül: Rabbani Suikastini Aydınlatmak İçin Komisyon Kurulacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.8.2020 00:22:09. #1.15#
title