Cumhurbaşkanı Gül, "Küresel Kriz Uluslar Arası İşbirliği ile Aşılabilir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Küresel Ekonomik Krizin Uluslararası İşbirliğinin Sağlanmasıyla Aşılabileceğini Söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, IMF Guvernörleri ve Eşleri İçin Dolmabahçe Sarayı'nda Akşam Yemeği Verdi.

Cumhurbaşkanı Gül,

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, küresel ekonomik krizin uluslararası işbirliğinin sağlanmasıyla aşılabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, IMF guvernörleri ve eşleri için Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Yemeğe İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve çok sayıda üst düzey IMF yetkilisi katıldı. Yemeğe Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül de katıldı.

Yemek öncesi kısa bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, küresel ekonomik krizden ancak uluslararası işbirliğiyle çıkılabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, "Burada anahtar kavram daha iyi bir gelecek için her alanda uluslararası işbirliğinin sağlanması ve devam ettirilmesidir." dedi.

"2009 Dünya Bankası IMF Yıllık Toplantıları'nı küresel ekonominin yeniden yapılanma ihtiyacı içerisinde olduğu ve bu yönde yoğun çabaların sarf edildiği bir dönemde gerçekleşiyor." diyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine daha sonra şöyle devam etti: "Son bir yılda dünya ekonomisi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en derin ekonomik krizini yaşadı. Bugün itibariyle dünya ekonomisinde göreli bir düzelmenin başladığını, finansal piyasaların istikrar kazandığını, geleceğe yönelik beklentilerin iyileşmeye başladığını ve ekonomik aktivitenin toparlanmakta olduğunu görüyoruz."

Ekonomik göstergelerin düzelme eğilimi gösterdiğini ancak küresel krizin tam olarak atlatıldığını söylemek için henüz erken olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, "Yeni küresel ekonomik düzeni herkes için olumlu sonuçlar doğuracak şekilde yeniden şekillendirmeye çalışıyoruz. Bunun için küresel ekonomiyi kriz öncesi dönemdeki kırgınlıklardan kurtarmamız gerektiği açıktır." diye konuştu.

"Önümüzdeki dönemde temel sorumluluğumuz, küresel sorunlara birlikte çözüm üretmek ve işbirliği içerisinde hareket etmek olacaktır" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası finansal sistemin bir motorun parçaları gibi düşünülmesi gerektiğine ve bütün parçaların uyum içinde çalışması gerektiğini vurguladı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA