Cumhurbaşkanı Gül, Japonya'ya Gitti

Cumhurbaşkanı Gül, Japonya'ya Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hükümet ile Yargı Arasında Bir Gerginlik Olmadığını Söyledi. Gül, Telekulak Tartışmalarına İlişkin Olarak da, "Kanuni Dinlemeler Var Ancak Kanunsuz Dinleme Varsa Suçtur" Değerlendirmesini Yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Japonya'ya Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümet ile yargı arasında bir gerginlik olmadığını söyledi. Gül, telekulak tartışmalarına ilişkin olarak da, "Kanuni dinlemeler var ancak kanunsuz dinleme varsa suçtur" değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Japon İmparatoru Akihito'nun resmi davetlisi olarak 5 günlük ziyarette bulunmak üzere Japonya'ya gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin iki ülke arasında devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret olması nedeniyle tarihi bir nitelik taşıdığını vurguladı. Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 19. yüzyıldan itibaren başladığını, günümüzde de aynı demokratik, ideal ve çağdaş değerleri paylaşan iki ülke olduğunu belirten Gül, "Bu durum ilişkilerimizi başta siyasi, ekonomik ve kültürel olmak üzere her alanda geliştirmek ve çeşitlendirmek için gayet müsait bir zemin yaratmaktadır. Türkiye ile Uzakdoğu ilişkileri arasında siyasal bir sorun bulunmaması bu bölge ile ekonomik ve ticari ilişkilerin arttırılması için uygun bir zemindir. Uzakdoğu ülkeleri Türkiye'yi bölgesinin güçlü ve önemli bir ülkesi olarak görmektedir" diye konuştu.

Gül, ziyaretinin aynı zamanda Türkiye'nin 1999 yılından itibaren sürdürdüğü Doğu Asya ve Pasifik bölgesine açılım politikasında önemli bir dönüm noktası olacağını, doğunun da dünyadaki önemli güç odaklarından biri haline gelmesinin, Türkiye'nin bu bölge ilişkilerini daha da geliştirmesi için bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, 'Hükümet ile yargı arasındaki gerilimi azaltmak için Yargıtay ve Danıştay başkanlarıyla görüştünüz. Bu görüşmeleriniz tansiyonun düşmesine faydalı oldu mu?' yönündeki bir soru üzerine, bu konuyla ilgili yeteri kadar açıklama yapıldığını kaydederek, "Ortada bir gerginlik falan yok" dedi. Gazetecilerin soruları üzerine telekulak tartışmalarını da değerlendiren Gül, bu konunun Meclis'te çok açık ve şeffaf bir şekilde tartışıldığını ve konuşulduğunu belirterek, "Tabii ki kanuni dinlemeler vardır. Kanunsuz dinlemeler de suçtur" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde üç faslın kapatıldığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de Gül, "AB müzakere süreci zor bir süreçtir ama Türkiye kararlıdır. Bu müzakere sürecini eninde sonunda başarıyla bitirecektir. Çünkü bu tarihi karar alınırken oybirliğiyle alınmıştır. Ne zaman biter bilemeyiz ama hedef Türkiye'nin tam üyeliğidir. Bazen geçici siyasi problemler olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından eşi Hayrunnisa Gül, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek'in yanı sıra kalabalık bir işadamı grubuyla birlikte Japonya'ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül'ü havaalanından Meclis Başkanı Köksal Toptan ve diğer yetkililer uğurladı.

(DA-NÇ-Y)

Kaynak: İHA