Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'de

Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Büyük Bir Ülke Olduğunu Belirterek, 'Büyük Bir Ülke Olduğu İçin Sanayiyi Asla İhmal Edemez, Üretimi Asla İhmal Edemez' Dedi

Cumhurbaşkanı Gül, İzmir'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu belirterek, 'Büyük bir ülke olduğu için sanayiyi asla ihmal edemez, üretimi asla ihmal edemez' dedi.

Agora Ören yerinin gezilmesinin ardından, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Toplantısı'na katılan Gül, burada yaptığı konuşmada, gün boyunca İzmir'de Meryemana, Efes Antik Kenti, Şirince, Agora, Kızlarağası Hanı ve Hisar Camisi'ni gezdiğini, İzmir ile ilgili çocukluk hatıraları bulunduğunu, kentin Türkiye'nin en güzel, en şirin illerinden biri olduğunu, güzellik, şirinlik sıfatlarının İzmir ile kullanıldığını belirtti.

İzmir'in büyük bir şehir olduğunu, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en büyük şehirlerinden, dünyanın önemli şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Gül, kentin, Türkiye'ye çok katkı sağladığını söyledi.

'Böyle bir ili sık sık ziyaret etmek istiyorum' diyen Cumhurbaşkanı Gül, sanayicilerle de sık sık bir araya gelmek istediğini kaydetti.

İzmir'de güçlü bir motivasyona ihtiyaç varmış gibi bir psikoloji gördüğünü, kentin aslında hiçbir mazeretinin bulunmadığını, her bakımdan zengin olduğunu belirten Gül, şöyle konuştu:

'İzmir, Türkiye'nin en güzel, en şirin illerinden biri. İzmir her bakımdan zengin. Tarih, kültür, tarım, sanayi, ticaret, turizm, bunların hepsini kaç ilimizde bulabiliriz? Çok zengin bir kültür hayatı, basın hayatı olan, İstanbul basınını destekleyen il. Böyle bir ilin ne mazereti olur doğrusu bilmiyorum?

İzmir, kesinlikle herhangi bir şehir değildir. İzmir gerçekten büyük bir şehirdir ve metropolitan bir şehirdir. Her il bu kadar göç almıyor da İzmir neden bu kadar göç alıyor? Bir cazibe merkezi olduğu için. İzmir büyük bir kent. Önce bu büyüklüğü hiçbir zaman unutmamak gerekir.'

Kentin altyapı çalışmalarıyla otobanları, hava yolu, demir yolu ulaşımı, limanıyla, 7 üniversitesi, 9 bin akademisyeniyle büyük bir kent olduğunu vurgulayan Gül, 'Yani düşünen, fikir üreten insanı olan bir ildir. Böylesine İzmir'i sakın başka illerle kıyaslamayın' dedi.

İzmir'in EXPO 2015 adaylığını şansız bir şekilde kaybettiğini hatırlatan Gül, o süreçte çok güzel çalışmaların yapıldığını, iyi bir tanıtım gerçekleştirildiğini, yapılan yatırımların boşa gitmediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, çok büyük yatırımlar yapıldığını, çalışmaların kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini, yeni güzel fikirlerin inşa edilebileceğini bildirdi.- İZMİR İKTİSAT KONGRESİ-Geçen aylarda EBSO'nun Ankara'da kendisini ziyaretini hatırlatan ve burada İzmir İktisat Kongresi ile ilgili talebi dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, kongrenin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı ve en son 1990'lı yıllarda merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın öncülüğünde tekrar tertiplendiğini ve ondan sonra bir daha gerçekleşmediğini söyledi.

Kongrenin toplanmasının çok güzel bir fikir olduğuna, burada sadece İzmir ile Ege Bölgesi ile ilgili değil, Türkiye ile ilgili ekonomi politikalarının görüşülebileceğine dikkati çeken Gül, 'Bu toplantıyı inşallah en güzel şekilde geçmişin tecrübelerini de düşünerek ve onları da değerlendirerek, geleceğe dönük hem İzmir'i, hem Ege'yi, hem Türkiye'yi taşıyacak bir toplantı şeklinde gerçekleştireceğiz' diye konuştu.- 'TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜLKE'-İzmir'in tarım, sanayi, ticaret, turizm gibi bütün ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir il olduğuna işaret eden Gül, şöyle devam etti:

'Türkiye büyük bir ülke. Büyük bir ülke olduğu için Türkiye sanayiyi asla ihmal edemez, üretimi asla ihmal edemez. Türkiye'de hizmet sektörü muhakkak büyüyecektir. En büyük istihdam hizmet sektöründe olacaktır, ama Türkiye büyük bir ülke olduğu için nüfus olarak, alan olarak, bir siyasi önem olarak, büyük bir ülke olduğu için Türkiye sanayiyi, yani üretimi asla ihmal edemez. Üretim sektörü Türkiye'nin daima önceliklerinden biri olacaktır ve olmaya devam etmek mecburiyetindeyiz.

Küçük bir ülke olsaydık, önde olmayan bir ülke olsaydık, hizmet sektörüyle götürebilirdik, ama öyle değil. Türkiye muhakkak üretimde yerini alması gerekir. Türkiye muhakkak üretim üssü olması gerekir ve üretim olurken de muhakkak ki yüksek teknolojiye dayalı üretim olması gerekir. Türkiye teknoloji üreten, teknolojiyi bulan, buluşları olan, araştırma, geliştirmelerine büyük yatırım yapması gereken ülke ki bu gerçekleştiriyor, bundan büyük memnuniyet duyuyorum. En çok memnuniyet, gurur duyduğum konulardan biri araştırma geliştirme konularının Türkiye farkına varmıştır. Belki pek çok kişi bunun farkında değildir. Türkiye devleti bunun farkına varmıştır. Meclisiyle, hükümetiyle bu konuya ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Çok kısa sürede bunun neticesini göreceğiz. Bizim sanayimiz buna dayalı olacaktır. Bazı sanayi kollarını elimizde olmayan sebeplerle bırakmak zorunda kalacağız. ya zenginleşmeyeceğiz veyahutta mecburuz. Daha çok katma değeri olan, daha çok yüksek teknolojiye dayalı sanayilere geçmek zorundayız ve geçiyoruz, geçeceğiz de. Bütün sanayicilerimiz kendilerini bunlara göre uzun vadeli plan yapmak zorundadırlar. Türkiye için karlı olabilecek sanayi dallarını da büyütmek durumundadırlar. Yoksa sıkıntıya düşerler.'- 'YABANCI SERMAYE SİZİN ELİNİZLE GELECEK'-İzmir'in, Türkiye'nin sanayi merkezlerinden biri olduğunu, Osmanlı döneminde de Cumhuriyet'in başında da sanayinin burada yer aldığını anlatan Gül, bugün yapılması gerekenin daha büyük ölçekli yatırımların kente gelmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bu konuda herkese görev düştüğünü belirterek, 'Tabii ki Ankara'ya birçok görev düşmekte, ama esas görev İzmir'in dünyaya açık iş adamları, iş kadınları olarak, sanayicileri olarak sizlere düşmektedir. Yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesi ancak sizin sayenizde olacaktır. Sizin dışınızdaki görevler yapılmıştır. Türkiye'nin yatırım ortamının iyileştirilmesi için yapılması gereken bütün reformlar çıkmıştır ve devam etmektedir. Sizin çok daha atak olmanız gerekir. Siz İzmir'in tüm bu potansiyelini dışarıya tanıtmak ve dışardan buraya yatırımcı getirip beraber ortaklıklar kurmak zorundasınız' dedi.

Herkesin silkinmesi ve güçlü bir atağa kalkması gerektiğini ifade eden Gül, yerli ve yabancıların kente olan ilgisinin arttığını söyledi. Gül, 'Bazı insanlar deryanın içinde olup da deryanın farkında olmazlar ya böyle olabilir. Zaman zaman bu psikolojiyi görüyorum. Bunun kesinlikle terk edilmesi gerekir. İzmir'in elbirliğiyle ileri yıllara taşınmasıyla ilgili, kentin çok daha büyümesi için elbirliğiyle çalışacağız' diye konuştu.- DİĞER KONUŞMALAR-İzmir Valisi Cahit Kıraç, kentin sağlık ve sosyal hizmetlerde ülke ortalamasının üzerinde olduğunu, ilin sosyo-ekonomik gelişmesini artırmaya yönelik mevcut potansiyelin iyi gelişmesine kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in EXPO 2015 adaylığında kente verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teşekkür etti. İzmir'in verdiği verginin altında yatırım aldığına işaret eden Kocaoğlu, 2008 yılında 18 milyar lira vergi vermişken kente 5 milyar liralık katkıda bulunulduğunu belirtti.

Kocaoğlu, kentin sorunları ve talepleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül'e çeşitli bilgiler aktardı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise ülkede güven ve istikrarın önemine dikkati çekti. İşsizliğin ülkenin en önemli sorunlarının başında geldiğini vurgulayan Yorgancılar, İzmir'deki gençler arasındaki işsizliğin ülke ortalamasının üzerinde olduğunu, işsizlik seviyesinin yüzde 16'lara ulaştığını söyledi.

(RMZ-MV-GK-ŞP) - İZMİR