Cumhurbaşkanı Gül'den Makedonyalı Türklere Birlik-beraberlik Çağrısı

Cumhurbaşkanı Gül'den Makedonyalı Türklere Birlik-beraberlik Çağrısı

Makedonya'da Temaslarını Sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedonyalı Türklere Birlik, Beraberlik Çağrısında Bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül'den Makedonyalı Türklere Birlik-beraberlik Çağrısı

Makedonya'da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedonyalı Türklere birlik, beraberlik çağrısında bulundu.

15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi toplantısına katıldığı Ohri'den akşam saatlerinde Üsküp'e geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedonya Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi. Gül, Üsküp Alexandra Palas Oteli'nde düzenlenen toplantıda Makedonya'nın Türk siyasi ve sivil kurum ve kuruluşları temsilcilerine birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Makedonya Türk toplumu temsilcilerinden mutlaka birlik ve beraberlik içinde olmalarını talep eden Gül, "Birlik ve beraberlik içinde olursanız ve bunu bireysel olarak değil toplu olarak gerçekleştirmiş olursanız bu sizin menfaatinize olacaktır. Bu, sesinizin daha çok duyulmasına katkıda bulunacaktır" ifadesini kullandı.

Türklerin parçalanmış şekilde seslerinin duyulamayacağına ve pek fazla itibar edilmeyeceğine değinen Abdullah Gül, toplu hareket etmenin Türk toplumunun çıkarlarının gerçekleştirilmesinde çok önemli bir etmen olacağının altını çizdi. Kalabalık bir topluluğa hitap eden Gül, Makedonya'da Türkçe'nin yaşayan bir dil olarak devam etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Dilinizi unutursanız, kültürünüzü ve kimliğinizi de kaybetmiş olursunuz. Bunlar sosyolojik gerçeklerdir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin her konuda Makedonyalı Türklere destek vermeyi sürdüreceğini belirten Gül, her çeşit ihtiyaçlarının karşılanmasında da Türkiye'nin Türk toplumunun yanında olacağını hatırlattı. Buna örnek olarak kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi'ni gösteren Gül, bu kurumun Balkanlar'da cami, köprü, okul ve diğer tarihi eserleri tekrar ayağa kaldırdığını hatırlatarak, Türkiye ile Makedonya arasında başarıyla gerçekleşen iş birliğinden de söz etti. Ekonomi, siyaset, kültür ve diğer alanlardaki iş birliğinin iki ülkeyi ve halklarını yakınlaştırdığını söyleyen Gül, Türkiye'nin sadece Makedonya ile değil tüm Balkan ülkeleriyle sıkı bir iş birliği içinde olacağını ve bu ülkelerle iş birliğini sürekli olarak geliştireceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması Türk toplum temsilcileri tarafından uzun süre alkışlandı. Toplantının devamında ise Abdullah Gül, Türk toplumu temsilcilerinin dertlerini dinledi.

Gül, Makedonya'ya yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde yarın Makedonya'nın üst düzey yetkilileriyle ayrı ayrı temaslarda bulunacak.

(EK-TB-EA-CC-D)

Kaynak: İHA