Cumhurbaşkanı Gül'den Endonezya'ya Vizeleri Kaldıralım Çağrısı
Haberler » Politika » Haber

Cumhurbaşkanı Gül'den Endonezya'ya Vizeleri Kaldıralım Çağrısı

Türkiye Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu toplantısı, İstanbul Conrad otelde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Gül'den Endonezya'ya Vizeleri Kaldıralım Çağrısı

Türkiye Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu toplantısı, İstanbul Conrad otelde yapıldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono da katıldı. Toplantı sonunda ulaşım, enerji ve madencilik alanında iki ülke özel şirketleri arasında karşılıklı anlaşmalar imzalandı.

GÜL'DEN İŞADAMLARINA, SINIRLARI KALDIRDIK, SIRA SİZDE

Türkiye Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu toplantısında işadamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Gül, Endonezya'nın Türkiye'yi kalpten seven bir ülke olduğunu ve iki ülkenin toplam 1.8 trilyon dolarlık harcama kapasitesi bulunduğunu belirterek,"Siyasi alanda mükemmel ilişkilerimiz var. Ama ekonomik ilişkiler, potansiyelin çok gerisinde. Sakın mesafe uzak demeyin. Amerika ile mesafeye bakın, Çin ile Japonya ile olan mesafeye bakın. Endonezya daha uzak değil" şeklinde konuştu.İki ülke arasında yeni bir sayfanın açıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, alt yapı faaliyetlerinde Türk firmalarının tecrübesinden söz etti. Türk inşaat şirketlerinin dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül"Ticaret hacmimize baktığımızda 1.7 milyar dolara ulaştı. Hızlı bir yükseliş içerisinde. Yüzde 40 artış görüyoruz. Bunu en kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. Bu mümkündür. Savunma sanayi konusunda da yapabileceğimiz çok şeyler var"şeklinde konuştu. Gül, iki ülke arasında vizelerin karşılıklı kaldırılması için çalışmalarının başladığını bir kez daha söyledi. Gül,"Ortak sınırımız olmasa bile bu engelleri kaldırma anlamına gelmektedir" diye konuştu.

ENDONEZYA CUMHURBAŞKANI, TÜRK FİRMALARINI YATIRIMA ÇAĞIRDI

Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono da yaptığı konuşmada, ziyaretinden çok etkilendiğini, Türkiye'de bu kadar dostu olduğunu bilmediğini söyleyerek,"İki ülke de yükselmekte olan pazarlar. Kendi bölgemizde güç oluşturuyoruz. İki ülke de G - 20 üyesi. İslam konferansının aktif üyeleriyiz. Birçok konuyu yakından takip ediyoruz. Türkiye Endonezya'nın Ortadoğu'ya ve Avrupa'ya açılan kapısı olabilir. Biz de sizin için bir köprü olabiliriz" şeklinde konuştu. Endonezya'nın büyüyen ekonomisinin alt yapı gereksinimini gündeme getirdiğini söyleyen Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono,"Limanlara, karayollarına, tren yollarına ihtiyacımız var. Türkiye'de deneyimli firmaları var. Tüm bu firmaları yatırıma çağırıyorum" diye konuştu

TAV BALİ ADASINDA HAVALİMANI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono'nun katılımıyla gerçekleşen Türkiye-Endonezya İş Forumunun kapanışında iki ülke özel şirketleri arasında havacılık, madencilik ve enerji alanında anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalardan biri Türkiye'nin havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları Holding ile Endonezya merkezli Sigma Group / PT Wira Cipta Sukses ve Endonezya Hükümeti arasında imzalandı. Bu çerçevede Endonezya'nın Bali Adasında yapılacak olan yeni bir havalimanı öncelikli proje olarak değerlendirilecek. Anlaşma, Cumhurbaşkanı Gül ve Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono'nun katılımı ile TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, Sigma Group Yönetim Kurulu Başkanı Chris Kanter, PT Wira Cipta Sukses şirketi direktörü I.B. Antara ve Endonezya Hükümeti adına Gita Wirjawan tarafından imzalandı.

Özgür ALTUNCU - Ünsal ÇAKİN / İSTANBUL DHA