Cumhurbaşkanı Gül: Birisi Silaha Tekrar Sarılırsa Ondan Daha Güçlü Silahı Olan Devlettir

Cumhurbaşkanı Gül: Birisi Silaha Tekrar Sarılırsa Ondan Daha Güçlü Silahı Olan Devlettir

16.11.2013 13:33 | Son Güncelleme: 16.11.2013 13:33
Cumhurbaşkanı Gül: Birisi Silaha Tekrar Sarılırsa Ondan Daha Güçlü Silahı Olan Devlettir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü üyelerince Nusaybin'de askeri konvoya saldırı düzenlenmesini "Herhangi bir şekilde saldırı söz konusu olduğunda, buna asla müsamaha edilmeyeceğini ve asla bunun altında kalınmayacağının bilinmesini isterim."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü üyelerince Nusaybin'de askeri konvoya saldırı düzenlenmesini "Herhangi bir şekilde saldırı söz konusu olduğunda, buna asla müsamaha edilmeyeceğini ve asla bunun altında kalınmayacağının bilinmesini isterim. O bakımdan bu sürecin tek taraflı bir şekilde işlemesi söz konusu olmaz. Birisi silaha tekrar sarılırsa ondan daha güçlü silahı olan devlettir, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Ümit ederim ki bu fevri, bilinçsiz ve plansız bir hareket olmuştur" şeklinde değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Erzincan'ın ardından geldiği Gümüşhane'de resmi törenle karşılandı.

-CUMHURBAŞKANI GÜL, KARATE ELBİSESİ GİYDİ-

Cumhurbaşkanı Gül'ü, valilik önünde Vali Yusuf Mayda, il milletvekilleri, Belediye Başkanı Mustafa Canlı ve diğer ilgililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül, burada kendisini bekleyen karatecilerle sohbet etti. Bu sırada Türkiye Karate Federasyonu Genel Sekreteri Erdoğan Akkaya, Cumhurbaşkanı Gül'e, oğlu Mehmet Emre Gül'e ait Türkiye Karate Federasyonu Sporcu Kuşak Kartı'nı verdi. Türkiye Karate Federasyonu üyesi karatecilerle hatıra fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Gül, karatecilerden çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İspanya'da düzenlenen ve Türkiye'nin ev sahibi ekibi yenerek dünya şampiyonu olduğu turnuvaya katılan sporcuların hediye ettiği karate elbisesini giyen Cumhurbaşkanı Gül, oğlu Mehmet Emre'nin siyah kuşağa geçmeden karateyi bıraktığını söyledi. Takım antrenörü ile sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de bu spora meraklı olduğunu ve İstanbul Cağaloğlu'ndaki spor kulübünde binlerce sporcunun yetiştiğini bildiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, "Karateye çok meraklıydım. Diğer işlerden fırsat olmadı, ilgilenemedim. O yüzden Mehmet'i milletvekili lojmanlarının arkasındaki okula gönderdim" dedi. Mehmet Emre Gül'ün 2000-2002'de karateyle ilgilendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Karate sadece fizik olarak değil insanı zihnen de dinç tutar" değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, karate millî takımının başarısı için de, "Dünya şampiyonu olmaları ve derece almaları olağanüstü bir durum" dedi.

-GÜVENLİK GÜÇLERİ TEYAKKUZDA-

Gül, Gümüşhane Valiliğini ziyaretinde ise gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Terör örgütü üyelerince Nusaybin'de askeri konvoya saldırı düzenlenmesine ilişkin soru üzerine Gül, güvenlik güçlerinin daima teyakkuzda olduğunu belirtti.

Herkesin arzusunun kalıcı bir huzur ve istikrarla barışın ve kardeşliğin pekişmesi olduğunun altını çizen Gül, "Bu yönde çok büyük çabalar tabii ki sarf edilmektedir. Ama herhangi bir şekilde saldırı söz konusu olduğunda, buna asla da müsamaha edilmeyeceğini ve asla bunun altında kalınmayacağının bilinmesini isterim. O bakımdan bu sürecin tek taraflı bir şekilde işlemesi söz konusu olmaz. Eğer birisi silaha tekrar sarılırsa ondan daha güçlü silahı olan devlettir, Türkiye Cumhuriyeti'dir, bunun bilinmesini isterim. Ümit ederim ki bu fevri, bilinçsiz ve plansız bir hareket olmuştur" şeklinde konuştu.

Örgütün silahlı eylemde bulunmadığının ancak kaçırma eylemleri yaptığının sorulması üzerine Gül, "Malesef mevzi olarak söylediğiniz gibi bazı olaylar oluyor ama bunlar kendi haline bırakılmıyor, biliyorsunuz bunlarla ilgili gerekli çalışmalar yapılıyor" dedi. Emniyet görevlilerinin görevini yaptığını anlatan Gül, "Neticede biliyorsunuz bu tip kaçırma veya tehdit gibi bir olay olduğunda bunların hepsi neticede kurtarılıyor veya gerekli kanun çiğneyici hareketler olursa onlarla ilgili de takibatlar yapılıyor" diye konuştu.

-"ÖNEMLİ OLAN HEP POZİTİF AJANDADA BİRLİKTE OLMAKTIR"-

Cumhurbaşkanı Gül, Irak ile mevcut petrol boru hatlarına iki yeni hattın eklenmesinin planlandığının hatırlatılarak, bu durumun iki ülke ilişkilerine etkisinin sorulmasına, "Türkiye'nin bölgesinde ekonomik güç olarak çevre ülkelerle entegrasyon içerisinde bulunduğu" karşılığını verirken, Erbil'e gidenlerin, Türkiye'nin bütün markalarının orada olduğunu, otellerde, çarşıda herkesin Türkçe konuştuğunu göreceğini kaydetti.

"Türkiye'nin geçmişine, tarihimize baktığımızda o zaman hep beraberdik bütün bu coğrafyada" ifadelerini kullanan Gül, şöyle konuştu:

"Ama bugün herkes ayrı dertler içerisinde yaşıyor ama ayrı devletlerin ayrı sınırların olması demek oralardaki akrabalık ilişkilerimizi, kardeşlik ilişkilerimizin unutulması anlamına gelmez. Nasıl Batı Trakya'da aynı şekilde ise güney komşumuz olan ülkelerde de Bulgaristan, Yunanistan buralarda nasıl bütün Batı Trakya olarak baktığımızda soydaşlarımız varsa ve bunlar o ülkelerle kardeşlik bağlarının, işbirliğinin, dostluk bağlarının önemli köprüleri oluyorsa, güneyde baktığımızda da gerek Suriye, gerek Irak'taki akrabalarımız ki bunlar Türkmenlerdir, Türklerdir, Kürtlerdir. Yeri geldiğinde Araplardır. Bunlarla da aynı şekilde ilişkilerimiz bu ülkelerle dostluğun, işbirliğinin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır."

Gül, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesiyle ilgili söyleneceklerin de bu çerçevede anlaşılması gerektiğine dikkat çekerken "Irak'tan birçok çeşitli boru hatlarının yapıma projeleri var. Bütün bunlar zaten iki ülkeyi daha çok yaklaştırmaktadır. Bunun ötesinde tabii olarak, coğrafi olarak sınır aşan sular ülkeleri birbirine bağlamaktadır. Önemli olan hep pozitif ajandada birlikte olmaktır bu ülkelerle. Böyle olduğunda hep beraber gelişilir. İstikrarın olduğu bölgelerde ekonomik kalkınma, rehaf da olur" şeklinde konuştu.

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Cumhurbaşkanı Gül: Birisi Silaha Tekrar Sarılırsa Ondan Daha Güçlü Silahı Olan Devlettir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 22:22:48. #1.15#
title