Cumhurbaşkanı Gül: Bir Ülkede Doğrular Yazılamıyorsa, O Ülkede Yanlış Yapma Meyili Olur

Cumhurbaşkanı Gül: Bir Ülkede Doğrular Yazılamıyorsa, O Ülkede Yanlış Yapma Meyili Olur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "( Basın) Bir Ülkede Şeffaf Değilse, Bir Ülkede Doğrular, Yanlışlar Rahat Yazılamıyorsa, O Zaman Ülkede Yanlış Yapma Meyili Daha Fazla Olur." Dedi.

Cumhurbaşkanı Gül: Bir Ülkede Doğrular Yazılamıyorsa, O Ülkede Yanlış Yapma Meyili Olur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "(Basın) Bir ülkede şeffaf değilse, bir ülkede doğrular, yanlışlar rahat yazılamıyorsa, o zaman ülkede yanlış yapma meyili daha fazla olur." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin Rixos Otel'deki 2008 yılı ödül törenine katıldı. Gül, basının demokrasinin en kurumlarından birisi olduğunu belirterek, "Özgür basın, hür basın bir ülkeyi şeffaf hale getirir; kuralların, demokrasinin ve her şeyin yerleşmesi ve kökleşmesine en büyük katkıyı sağlar." dedi. Türkiye'de bugün basın özgürlüğünün en ileri derecede gerçekleştiğini ifade eden Gül, "Herkes istediğini söyleyebilmekte, yazabilmekte ve bundan da eminim ki ülkemiz en büyük faydayı temin etmektedir." diye konuştu.

Basın bir ülkedeki önemineden bahsetmeye devam eden Gül, şunları söyledi: "Bir ülkede şeffaf değilse, bir ülkede doğrular yanlışlar rahat yazılamıyorsa o zaman ülkede yanlış yapma meyili daha fazla olur. Onun için bu çok önemlidir. Diğer yandan bir nevi kamu görevi yaptığımız için sorumlulukları vardır. Bir noktada sizler toplumlara yön de veriyorsunuz, şekil de veriyorsunuz. Kamu yararına şeffaflık hizmet şekli ise o hizmeti yaparken doğru, objektif yapmak, tarafsız yapmak, yönlendirmeden yapmak, aynı şekilde bir kamu görevi olduğu kanaatindeyim."

Foto muhabirlerinin siyasetin ve tarihin arşivini tutuklarını ifade eden Gül, foto muhabirlerinin zor şartlarda görev yaptıklarını vurguladı. Basında yazıların sahiplerinin genelde bilinmesine rağmen fotoğrafların sahiplerinin bilinmediğine işaret eden Gül, foto muhabirlerin eserlerinin bazılarının tarihe başlangıçlık ettiğini vurguladı.

Ödül törenine, Devlet bakanları Hayati Yazıcı ve Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, gazeteciler ve aileleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, ödül törenine gelişinde ödül alan fotoğraflar sergisini gezdi. Gül, kendisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Kasım Anıtkabir'de törende çekilen 'Devletin iki yüzü' rumuzlu fotoğrafıyla ilgili daha gülümseyen fotoğraflarının bulunduğunu belirterek, "Daha iyi fotoğraflarım vardı" dedi. Fotoğrafın nerede çekildiğini soran Gül, Anıtkabir'de çekildiği cevabını alması üzerine, "Orada öyle olur" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrika seyehati sırasında çektiği fotoğraflarıyla da sergide yer aldı. Gül, kendisinin çektiği fotoğraflarla ilgili olarak bakanlarla sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yılın spor ve siyaset fotoğrafını çeken Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Tolga Adanalı'ya ödülünü verdi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel'de Cumhurbaşkanı Gül'e foto muhabiri yeleği giydirdi.

(CİHAN)