Cumhurbaşkanı Gül, Azeri Mevkidaşı Aliyev ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Gül, Azeri Mevkidaşı Aliyev ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Resmi Temaslarda Bulunmak İçin Gittiği Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de Mevkidaşı İlham Aliyev ile Görüştü.

Cumhurbaşkanı Gül, Azeri Mevkidaşı Aliyev ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de mevkidaşı İlham Aliyev ile görüştü.

Liderlerin ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Aliyev, görüşmeleri hakkında bilgi vermek üzere ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, "Bu ziyaretim, iki ülke arasındaki ebedi kardeşliğin tarihsel gelişiminde yeni bir çığır açan, son 15 yılın her bakımdan değerlendirilip, geleceğe yönelik vizyonumuzun paylaşılması bakımından büyük bir fırsat teşkil etmektedir" dedi. Yukarı Karabağ

sorununa da değinen Gül, "Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde, uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak, barışçı yollardan çözüme kavuşturulmasını arzuluyoruz. Güney Kafkasya'da kalıcı barışın tesisi ve korunması için Türkiye elinden gelen katkıyı sağlamaya hazırdır" diye konuştu. Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşlik ilişkileri içinde olduğunu ve Türkiye'nin Azerbaycan'ın en büyük destekçisi olduğunu ifade eden Aliyev ise, "Ermeni meselesinde Türkiye'nin önemli desteğini

gördük. Bugün de bu desteği hissediyoruz. Ermeni iddialarına karşı, Azerbaycan da Türkiye'nin yanındadır. Türkiye'ye karşı haksız ve asılsız iddialar son bulmalı. Ermeni iddialarının tarihi ve bilimsel dayanağı yok" diye konuştu. Ayrıca Türkiye'nin terörle mücadelede aldığı kararların yerinde ve doğru olduğunu belirten Aliyev, Türkiye'nin terör konusunda aldığı tüm kararları desteklediğini sözlerine ekledi.

(EA-OYK-OYK-OK-D)