Cumhurbaşkanı Gül: "Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi Bir Dönüm Noktasıdır"

Cumhurbaşkanı Gül: "Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi Bir Dönüm Noktasıdır"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin, Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 88. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladığı belirtildi.Gül mesajında, Yüce Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, birlik ve...

Cumhurbaşkanı Gül:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin, Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 88. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladığı belirtildi.

Gül mesajında, Yüce Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, birlik ve

beraberlik içinde verdiği kurtuluş mücadelesinin, izlenen doğru ve akılcı stratejilerle, vatan sevgisiyle ve bağımsızlık inancıyla kazanıldığını ifade etti. Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin de, Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Gül, Atatürk ve beraberindekileri 27 Aralık 1919'da büyük sevinç ve heyecanla karşılayan Ankaralıların, milli mücadeleye inançlarını ve bağımsız yaşama kararlılıklarını bu büyük buluşmada ortaya koyduklarını belirtti. Gül mesajında ayrıca şunları ifade etti:

"Stratejik yollar üzerinde yer alan, güvenli bir Anadolu şehri olan Ankara, Kurtuluş Savaşı'nın merkezi olmuş, Cumhuriyet'in ilanı başta olmak üzere çok önemli kararlara ev sahipliği yapmış ve çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak seçilmiştir.

Milli mücadelenin karargahı Ankara, Cumhuriyet'in ilanından sonra gösterdiği hızlı gelişmeyle bugün, dünyanın önemli başkentlerinden biri durumuna gelmiştir.

Ankara'ya gelişinin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle yad ediyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiliyorum." (ANKA)

(HM/GB)

Kaynak: ANKA