Cumhurbaşkanı Gül, Astana'da

Cumhurbaşkanı Gül, Astana'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'ın Başkenti Astana'ya Geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Astana'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'ın başkenti Astana'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül'ü Uluslararası Astana Havaalanın'da Kazakistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Atilla Günay karşıladı.

Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in daveti üzerine Astana'nın başkent oluşunun 10'uncu yılı etkinliklerine katılacak.

Abdullah Gül, ziyareti kapsamında Astana'daki etkinliklere katılacak, bölge liderleriyle ikili görüşmelerde bulunacak.

Gül, yarın ilk olarak Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı, ardından Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili ile ikili bir görüşme yapacak. Abdullah Gül ile Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Türk oteli Okan'da biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı Gül, Medvedev başkanlık görevine seçildikten sonra ilk kez kendisiyle bir araya geliyor. Gül-Medvedev görüşmesinde Türkiye ve Rusya arasındaki ikilli ilişkilerin yanı sıra bölgesel meselelerin de ele alınması bekleniyor.

Abdullah Gül, yarın ayrıca bu ülkede iş yapan Türk işadamlarıyla da bir görüşme yapacak.

Gül, akşam saatlerinde Astana Günleri etkinliklerine katılacak. Cumhurbaşkanı ardından Nursultan Nazarbayev'in liderler onuruna vereceği akşam yemeğine iştirak edecek.

Abdullah Gül, önceki başkent Almata'dan Astana'ya bu yıl taşınan Türk Büyükelçiliği'ni de ziyaret edecek. Gül, Türk oteli Rixos'ta ikamet ediyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kazakistan temasları pazartesi tamamlanacak.

Kaynak: CHA