Cumhurbaşkanı Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistin'in Güvenilir Bir Dostu Olan Türkiye'nin, Filistinlilerin Başkenti Doğu Kudüs Olan Bağımsız ve Egemen Devletini Kurma Yönündeki Haklı Davasını Desteklediğini" Söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Abbas Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistin'in güvenilir bir dostu olan Türkiye'nin, Filistinlilerin başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen devletini kurma yönündeki haklı davasını desteklediğini" söyledi.

Çankaya Köşkünde Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın onuruna akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, ''Filistin ile İsrail'in tanınmış ve güvenli sınırlar dahilinde iki egemen devlet olarak yan yana barış içinde yaşayacakları çözüme ulaşılması ortak hedefimizdir. Bu bağlamda, önümüzdeki yakın dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen Orta Doğu toplantısının barış sürecinde bir dönüm noktası oluşturmasını temenni ediyoruz'' dedi.

Mahmud Abbas da ''Annapolis Konferansı'nın başarıyla sonuçlanması için cesur ve kararlı bir İsrail iradesinin olması gerekmektedir. (İsrail'in), Kalıcı ve adil barışın sağlanmasının zamanı geldiğini ve Filistin topraklarında İsrail işgali sona ermediği, meşru Filistin siyasi hakları tanınmadığı, 1967'de işgal edilen topraklar üzerinde başkenti Kudüs El-Şerif olan Filistin devleti kurulmadığı müddetçe adil barışın sağlanamayacağını anlaması gerekmektedir" diye konuştu.

Kaynak: AA