Erdoğan ve Putin'den Kudüs Konusunda Ortak Mesaj: ABD'nin Kararı Durumu Kötüleştirdi

Erdoğan ve Putin'den Kudüs Konusunda Ortak Mesaj: ABD'nin Kararı Durumu Kötüleştirdi

Beştepe'de Rusya lideri Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda iki ülkenin benzer yaklaşımlarda olduğunu söyledi. Putin ise kararın bölgede durumu daha da kötüleştirdiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Suriye ve Mısır'a gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından akşam saatlerinde Ankara'ya geldi.

YAKLAŞIK 1 SAAT GÖRÜŞTÜLER

Bu yılki 8. görüşmelerini gerçekleştiren Erdoğan ile Putin, Beştepe'de başbaşa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler saat 19:15'te başladı.

Yaklaşık 1 saat süren başbaşa toplantının ardından Erdoğan ve Putin kameraların karşısına geçti.

İşte açıklamalardan satır başları:

"KARAR AKLISELİM SAHİBİ YAHUDİLERİ BİLE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI"

Erdoğan, Kudüs konusu ile ilgili olarak, "Ele aldığımız konuların başında elbette Kudüs'le ilgili gelişmeler vardı. Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Karar Müslümanlarla beraber Hristiyanları hatta aklıselim sahibi Yahudileri bile hayal kırıklığına uğrattı.

"İSRAİL YANGINA KÖRÜKLE GİTMEYE DEVAM EDİYOR"

Atılan bu sorumsuz adım nedeniyle yaşanan gerginlikler şu anda ortada. Hafta sonu işgal altındaki topraklarda protestolarda İsrailli askerler dört Filistinliyi şehit etti. Ayrıca yüzlerce Filistinli yaralanmış vaziyette, son aldığım rakam iki bine yakın. Gazze, İsrail uçakları tarafından bombalandı. İsrail adeta yangına körükle gitmeye devam ediyor.

"KUDÜS KONUSUNDA BENZER YAKLAŞIMLAR İÇİNDEYİZ"

İsrail son süreci Filistinlilere yönelik baskı ve şiddet eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan sahibi, ahlak, ilke, değer sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir. Sayın Putin'le benzer yaklaşımlar içinde olduğumuzu gördük, bu konudaki temaslarımızı sürdürme hususunda mutabık kaldık" şeklinde konuştu.

PUTİN: KUDÜS'ÜN STATÜSÜ DOĞRUDAN TEMASLARLA ELE ALINMALI

Rusya Devlet Başkanı Putin de "Kudüs'ün statüsü İsrail ile Filistin arasında doğrudan temaslarla ele alınmalıdır" dedi.

Putin, ''Görüşmelerimiz yapıcı hava içinde gerçekleşti. Uluslararası ve bölgesel gündemin güncel konularını da ele aldık. Moskova ile Ankara arasındaki işbirliği gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Ticari ve ekonomik alandaki engeller kalktı. Türk tarım ürünlerinin Rusya'ya ihracatı artmış bulunuyor. İleriki adımların liberalleşmesi konusunu nasıl ilerletebileceğiz bunları görüştük'' ifadelerini kullandı.

"KREDİ ANLAŞMASINDA MUTABIK KALDIK"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu'nun kurulmasıyla ilgili; ''Çalışmalar başlatıldı. Karadeniz'in dibinden 2 ayrı hat kurulacaktır. Bu proje çerçevesinde. Bugünkü çalışmamız esnasına ilgili kredi anlaşmasında mutabık kaldık'' dedi.

"ERDOĞAN'IN SURİYE KONUSUNDAKİ ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM"

Putin, ''Suriye topraklarının neredeyse tamamı teröristlerden kurtarılmış durumda. Suriye'de siyasi çözüm konusunda 22 Kasım tarihinde yapılan görüşmede, mutabıkların yerine getirilmesinin adımlarını konuştuk. Bugün bu konuları Esad ile görüştük. Cenevre konularına hız verecek adımları görüştük. Bu yılın sonunda yapılacak Astana hazırlıklarını görüştük. Sayın Erdoğan'ın Suriye konusundaki çabalarını takdir etmek istiyorum" dedi.

"BARIŞ SÜRECİNİ BALTALAYAN BİR KARAR"

Putin Amerika'nın Kudüs kararına ilişkin, ''Amerikanın Kudüs kararı bölgedeki konuları daha da dengesizleştirmektedir. Barış sürecini baltalayan bir karardır. Sayın Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı hakkında beni bilgilendirdi. Biz iyi komşuluk temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' sözlerine yer verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi ziyaret için geldiği Ankara'daki temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı.