Erdoğan, Soçi Zirvesinin Detaylarını Paylaştı: Suriye İçin Yeni Anayasa Yazılmasında Mutabıkız

Erdoğan, Soçi Zirvesinin Detaylarını Paylaştı: Suriye İçin Yeni Anayasa Yazılmasında Mutabıkız

Soçi Zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda mutabık kaldıklarını ve yeni bir anayasadan yana olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak gittiği Rusya'nın Soçi kentinden dönerken uçakta, aralarında Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli'nin de bulunduğu gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile yazarların sorularını yanıtladı.

' 'SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA MUTABIKIZ''

Erdoğan, sorulara geçilmeden, Soçi'de Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin ayrıntıları paylaştı:

Rusya Federasyonu, İran ve Türkiye olarak başlattığımız Astana süreci ile ilgili nihai durumu değerlendirme amacıyla Soçi'de bir zirve toplantısı gerçekleştirdik. Çatışmasızlık bölgeleri hayata geçirildi, geçiriliyor. İdlib'de üstlendiğimiz sorumluluğu yerine getiriyoruz: Orada oluşturmayı üstlendiğimiz 12 kontrol ve gözetleme noktasından 3'ünü tamamladık. Süreç devam ediyor. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği konusunda mutabakatımız var. Temel amacımız, Suriye halkının kabul edeceği kalıcı ve muteber bir siyasi çözümdür. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi meselesini detaylı bir şekilde ele aldık. Kongreye kimlerin davet edileceğine, 3 ülke beraber karar vereceğiz. Tabii bu 3 ülkenin bu kararı vermesinden önce, dışişleri bakanlığı çalışacak, bunlara zaman zaman genelkurmay başkanları ve arzu edilirse milli istihbarat da katılmak suretiyle bu çalışmalar olgunlaştırılacaktır. Kongreye Suriye'deki bütün grupların, tüm kesimlerin davet edilmesini öngörüyoruz. PYD-YPG gibi terör örgütleri konusundaki tavrımız kesin.

''KONGRENİN ATEŞKES VE ÇATIŞMASIZLIK SÜRECİNE KATKI SAĞLAMASINI BEKLİYORUZ''

Kongrenin ateşkes ve çatışmasızlık sürecine katkı vermesini bekliyoruz. Burada da iki ana hedef var.

Birincisi, yeni bir anayasa yazılması. Bu konuda mutabıkız. Daha önce bazıları, 'Mevcut anayasa onarılsa yeterli olur' gibi bir yaklaşım sergiliyordu. Ama şimdi o görüşü gündeme getirmediklerini gördük.

İkinci hedef ise BM gözetiminde adil ve şeffaf olarak seçime gidilmesi. Bu süreçte, Suriye halkının hür iradesiyle hayata geçirebileceği şartların oluşturulması önem arz ediyor. En geniş manada, Suriye'nin içinde ve dışında nerede varsa, tüm Suriyeliler kendi geleceklerini kendileri belirlemeli. Türkiye olarak, Suriye halkının bu seçimlere katılmalarını, ülkelerinin geleceğini kendi hür iradeleriyle belirlemelerini önemsediğimizi bu zirvede de belirttik.

Bu süreçte, tutukluların serbest bırakılması, mayınların temizlenmesi ve insani yardımların ulaştırılması gibi güven artırıcı adımların atılmasını da öngörüyoruz.

Bizler tüm bu adımları atarken, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararını esas alıyoruz. Bu çalışmamızın Cenevre sürecine de ivme kazandıracağını umuyoruz.

''İHTİYAÇ HALİNDE YENİDEN ZİRVE YAPILABİLİR''

Soçi'de yaptığımız üçlü zirveyi, ihtiyaç halinde tekrar yapabiliriz. Bir sonraki yine Soçi'de olsa bile, ondan sonrakileri İstanbul ya da Ankara, daha sonra Tahran şeklinde dönüşümlü olarak devam ettirmek de hedeflerimizin arasındadır."