Varlık Fonu Başkanı Neden Görevden Alındı? Erdoğan Açıkladı: Hedeflenen Olmadı

Varlık Fonu Başkanı Neden Görevden Alındı? Erdoğan Açıkladı: Hedeflenen Olmadı

Varlık Fonu Başkanı Bostan'ın görevden alınmasına ilişkin konuşan Erdoğan, "Varlık Fonunda hedeflenen bir süreç olmadı. Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik." dedi.

Türkiye'nin en büyük kamu iktisadi teşekküllerinin içinde toplandığı Türkiye Varlık Fonu'nun başkanı Mehmet Bostan görevde bir yılı tamamlayamadı. 2016 Kasım ayında fon başkanlığına getirilen Bostan görevden alındı. Kazakistan ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Mehmet Bostan'ın görevinden alınması soruldu. Görevden almanın nedenini anlatan Erdoğan Varlık Fonu yeniden yapılandırılacağının sinyalini verdi.

"BÖYLE YÜRÜMEYECEĞİNE KARAR VERDİK"

Erdoğan, "Varlık Fonu'nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı. Bu olmayınca sayın Başbakan, Varlık Fonu ona bağlıdır. Cumhurbaşkanı olarak benimle herhangi bir bağlantısı yoktur ama biz bunları istişaretisini yaparak bu konuda kararımızı alırız. Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan da bu konuda adımını attı, hayırlı olsun diyeceğiz. Varlık Fonu'nu bizim yeniden bir organize etmemiz şart. Kazakistan dönüşü o adımları atacağız." dedi.

BOSTAN, 200 MİLYAR DOLARLIK VARLIK FONU'NUN BAŞINA GETİRİLMİŞTİ

Bostan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürütürken, bünyesinde Milli Piyango, at yarışları, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, THY ve Halk Bankası gibi Türkiye'nin en büyük kuruluşlarının yer aldığı 200 milyar dolarlık Türkiye Varlık Fonu'nun başkanlığına getirilmişti.

BOSTAN KİMDİR?

1971 yılında İstanbul'da doğan Mehmet Bostan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde İngilizce İşletme Yüksek Lisans yaptı. Bostan sırasıyla, Denizbank Kurumsal Bankacılık Yetkilisi, BNP Ak Dresdner Bank Pazarlama Müdürü ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Dresdner Bank AG Türkiye Baştemsilcisi olarak görev alan Bostan, 1 Eylül 2009'da Güneş Sigorta'da Mali İşler Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. Ardından Vakıf Emeklilik Genel Müdürü oldu. 5 Ağustos 2013 tarihinde SPK tarafından Turkcell Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği'ne atandı. Daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevine getirilen Bostan, 3 Kasım 2016'dan bu yana Varlık Fonu Başkanlığı görevinde bulunuyordu. Bostan evli ve iki çocuk babası.