Erdoğan Sert Çıktı: Yurt Dışına Para Kaçırmaya Çalışanları Affetmeyiz

Erdoğan Sert Çıktı: Yurt Dışına Para Kaçırmaya Çalışanları Affetmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yurt dışına para kaçırmaya çalışanları affetmeyiz. Sözüm yurt dışında yatırım yapana değil, varlıklarını kaçıran varsa onadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Kimi firmaların ve işadamlarının varlıklarını yurtdışına çıkardıkları yönünde tezvirat üretiliyor" diyerek böyle bir durumun izahı olmayacağını ve affedilemeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Sözüm yurtdışında yatırım yapana değil, varlıklarını kaçıran varsa onadır" dedi

Türkiye'nin farklı ekonomileri birleştiren bir konumda olduğuna dikkat çekerek, "Böyle bir ülkede yatırım yapmak kadar cazip bir şey olabilir mi? 2017 sonuna kadar 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım geldi" ifadelerini kullandı.

"YURT DIŞINA PARA KAÇIRMAYA ÇALIŞANLARI AFFETMEYİZ"

Erdoğan "Bazı iş adamlarının varlıklarını yurt dışına çıkardığı tevrizatları yapılıyor. Böyle bir şey varsa izahı makul olamaz. Yurt dışına para kaçırmaya tevessül edenleri affetmeyiz." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"İŞ ADAMLARIMIZIN YATIRIMLARINI İZLİYORUZ"

"Son günlerde birileri Türkiye'deki kimi firmaların ve iş adamlarının varlıklarını yurt dışına çıkardıkları yönünde tezvirat üretiyor. Ülkemizdeki yatırımlar kadar kendi iş adamlarımızın yurt dışındaki yatırımları ile de iftihar ettik. Afrika'dan Balkanlar'a kadar gittiğimiz her yerde iş adamlarımızın yatırımlarını izliyor, teşvik ediyoruz. Dünyanın her yerinde yatırıma girişen ticari firmalarımızın her birine bayrak taşıyıcı kuruluşlarımız gözüyle bakıyoruz. Bu konuda sorun yok.

"HEM BU DÜNYADA HEM ÖTEKİ DÜNYADA ELİMİZ YAKASINDA"

Ancak her kim işini, ticaretini, yatırımlarını büyütmek için değil de para kaçırmak için böyle bir yola tevessül ediyorsa kimse kusura bakmasın affetmeyiz. Sadece bizim değil 81 milyon vatandaşımızın eli hem bu dünyada hem de öteki dünyada yakasında olacaktır.

"SÖZLERİM KAÇIRANLARA"

Bu ülkenin imkanlarıyla büyüyüp gelişen herkese yakışan kazancını da aynı yolda kullanmaktır. Bu sözlerim yurt dışına yatırım yapanlara değil yurt dışına varlık kaçıranlar varsa onlaradır. Böyle bir davranışın makul, geçerli izahı olamaz. Türkiye'de kimsenin çözülemeyecek sorunu yoktur. İş adamlarımızın önünü açmak için hep gayretin içinde oldum. Başbakanımız, ekonomi bakanımız, bürokratlarımız daima iş adamlarına destek olmayı şiar edinmiş bir kadrodur.

"BURADA MESELE PARA KAZANMAK DEĞİL"

Yanlış anlaşılmasın ama burada mesele para kazanmak değil, kazanılan parayla ne yapıldığıdır. Bunun üzerinde durmamız lazım. Ülkenin yatırıma ihtiyacı olduğu bir dönemde iş adamı parasını yastık edip üstünde uyumayı veya bu anlama gelecek alanlara yönelmeyi tercih ediyorsa, sorumluluklarının farkında olup olmadığını öncelikle bir düşünmesi lazım. Hele hele parasını alıp yurt dışına gidene zaten söyleyecek sözümüz kalmıyor.

OHAL'DEN ŞİKAYET EDENLERE SERT ÇIKTI

Zaman zaman kulağımıza birilerinin Olağanüstü Hal uygulamasını bahane ederek iş dünyasının yatırım şevkini kırmaya çalıştığı yönünde şikayetler geliyor. Buradaki arkadaşlarımız başta olmak üzere, tüm iş dünyamıza sesleniyorum, Allah aşkına Olağanüstü Hal'in terörle mücadele dışında kullanılması bugüne kadar kesinlikle olmuş mudur?"

Kaynak: AA