Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye Resmi Ziyarette Bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer Onuruna Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde Akşam Yemeği Verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer onuruna Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Yemek için masalar kırmızı-beyaz güllerle süslendi. Gül ve Fischer'in bulunduğu masada ise bu kırmızı beyaz güllerle yapılmış Türkiye ve Avusturya bayrakları yer aldı. 2 cumhurbaşkanı ile eşleri Hayrunnisa Gül ve Margit Fischer, konukları tek tek ellerini sıkarak karşıladı.

Davette bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nın ardından aynı kaderi paylaştığını belirterek, "Ancak, Türkler ve Avusturyalılar, eskiyen yapılarını çağdaş, dinamik ve demokratik devletlere dönüştürme başarısını göstermiş bulunmaktadır." dedi.

2 ülke arasında karşılıklı saygı ve güvene dayalı dostluk ilişkisinin ön planda olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Gül, "Artık, bir zamanlar olduğu gibi 2 komşu ülke değiliz. Ancak Türkiye ve Avusturya günümüzde pek çok Avrupa Kurumu ve uluslararası kuruluşta somut işbirliği içinde bulunan hukukun üstünlüğü, demokrasiye bağlılık, insan hakları, serbest piyasa ekonomisi gibi ortak idealleri savunan 2 ülkedir" diye konuştu.

Gül, haziran ayında yapılacak Avrupa Kupası'na İsviçre ve Avusturya'nın ev sahipliği yapacak olmasının Türkiye Futbol Milli Takımı'na şans getirmesini dilediğini kaydetti.

Konuk Cumhurbaşkanı Fischer ise konuşmasında, Türkiye'nin son 6 yılda önemli reformlara imza attığını vurgulayarak, "Avusturya, Türkiye ile AB arasında müzakerelerin başlamasını desteklemiştir. Hem Türkiye, hem AB için büyük bir teşebbüs olan Türkiye'nin Avrupa yolunda, biz her zaman adil ve öngörülebilen bir ortak olduk ve olmaya devam edeceğiz." dedi.

Türkiye'nin son dönemlerde dış ve özellikle komşu ülkelerine yönelik siyasetinde önemli yeni vurgularda bulunduğunu ifade eden Fischer, "Bizde bu faaliyetleri büyük bir ilgi ile takip ediyoruz. Bu noktada, Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasında arabuluculuk çabalarını ve Kıbrıs konusunda kapsamlı çözüm bulma uğraşlarını hatırınıza getirmek istiyorum" diye konuştu.