Cuma Namazı Nasıl Kılınır? Cuma Namazı için Abdest Nasıl Alınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır? Cuma Namazı için Abdest Nasıl Alınır?

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı farz olan namazlardandır. Cuma namazı için abdest nasıl alınır. İşte cuma namazı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Cuma Namazı Nasıl Kılınır? Cuma Namazı için Abdest Nasıl Alınır?

Cuma günleri Müslümanlar için mübarek gün olarak kabul edilir. Cuma günleri erkeklere cuma namazı farz kılınmıştır. Cuma namazının nasıl kılındığını sizler için açıkladık. Cuma namazı, cuma günleri öğlen vakti cemaatle kılınır. Cuma namazı bugün İstanbul için saat 13.04'de kılınacaktır. Öğle ezânı okununca, önce dört rekat Cuma namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya" denir. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fatiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. Son oturuşta; Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, cami içinde, ikinci ezan okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar ve hutbe okur. Hutbenin ardından müezzin kamet getirir. İki rekat Cuma namazının farzı kılınır. 'Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama' diye niyet edilir. Ardından 'Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya' denilir ve dört rekat son sünnet kılınır. Böylece Cuma namazı farzı ve sünnetleri kılınmış olur.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ABDEST NASIL ALINIR?

1- Abdest almaya başlarken "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir,

2 - Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir,

3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,

5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,

6- Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır,

7- Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

8- Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,

9- Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

10- Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,

11- Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,

12- Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,

13- Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır.

CUMA GÜNLERİ HANGİ DUALAR OKUNMALI?

Cuma günleri hangi dualar okunmalı. Cuma günleri okunacak duaları sizler için derledik. Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur. Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana cennette bir köşk ihsan edilir. Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir. Cuma günü gusledenin günahları affolur.Cuma günü sabah namazından önce, "Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur. Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.

CUMA GÜNLERİ YAPILACAK İŞLER

Cuma günleri bir Müslüman'ın yapması gereken işleri sizler için hazırladık. Cuma günleri Müslümanlar neler yapmalı? Cuma namazı için gusletmek, güzel koku sürünmek, yeni, temiz giyinmek, saç, tırnak kesmek sünnettir. Tırnakları Cuma namazından önce veya sonra kesmek sünnettir. Namazdan sonra kesmek efdaldir. Cuma günü tırnak kesmek şifaya sebeptir. Cumaya perşembe gününden hazırlanın. Her müslüman, Cuma günü yıkanmalı, misvaklanmalı ve güzel koku sürünmelidir. Cumayı perşembeden karşılamalı. Perşembe ikindiden sonra istigfar etmeli. Kur'an-ı kerim ve Yasin suresini okumalı. Bir hadis-i şerifte, Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir buyurulmaktadır. Cuma gecesi ehli ile gusletmeli. Peygamber efendimiz, Cuma günü gusledenin günahları affolur buyurmaktadır. Cuma namazına erken gitmeli, ilk safta yer almalı. Namaz kılanın önünden geçmemeli. Hatip minbere çıkınca, konuşmamalı. Az da olsa sadaka vermeli. Çoluk çocuğunun nafakasını bol vermeli. Cuma günü duanın kabul olduğu vakti bulmak için hep ibadet etmeli. Ana babanın ve evliyanın kabirlerini ziyaret etmeli. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: Ana-babasının kabrini, Cuma günleri ziyaret edenin günahları affolur. Haklarını ödemiş olur. Cuma günü sevinmek, herhangi bir müslümanın Cumasını tebrik etmek iyi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Cuma günü, kuşlar ve vahşi hayvanlar birbirine "Selamün aleyküm, bugün Cuma günüdür" derler.