Cuma Namazı Bugün Saat Kaçta Kılınacak? 25 Kasım Cuma İl İl Cuma Saatleri
Haberler » Soğuk Haber » Haber

Cuma Namazı Bugün Saat Kaçta Kılınacak? 25 Kasım Cuma İl İl Cuma Saatleri

Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak? Cuma namazı farz olan namazlardandır. Cuma namazı, cuma günleri kılınır. İşte cuma namazı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Cuma Namazı Bugün Saat Kaçta Kılınacak? 25 Kasım Cuma İl İl Cuma Saatleri

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Cuma namazı Müslümanlar için farz olan namazlardandır. Cuma günleri Müslümanlar için mübarek gün olarak kabul edilir. Cuma günleri, öğlen vaktinde cuma namazı kılınır. Cuma namazı erkekler için farzdır, kadınlara farz kılınmamıştır. Cuma gününün Müslümanlar için olan önemini Hz. Muhammed "Cuma, günlerin en hayırlısıdır. Cuma günü iyi değerlendirilirse günahların affına sebep olacaktır." sözüyle anlatmıştır. Tüm Müslümanlar için bayram niteliğinde olan cuma namazı, Müslümanların en büyük toplanma zamanlarından biridir. Cuma namazının kılınabilmesi için önce hutbe okunmalıdır, öğle vakti olmalı ve en az imam hariç 3 kişilik bir cemaat oluşturulmalıdır. 25 Kasım Cuma günü İstanbul'da cuma namazı saat 12.58'de kılınacaktır.

CUMA HADİSLERİ

Oysa onlar (kendilerini tümüyle Allah'a ve İslam'a teslim etmeyenler) bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, (hemen) ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "Allah'ın katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır." (Cuma – 11)

"Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur. "