Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehriban Hatun Camii'nde Hutbe İrad Etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehriban Hatun Camii'nde Hutbe İrad Etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehriban Hatun Camii'nde Hutbe İrad Etti
Habermetre - Haberler | Toplum

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Üsküdar ilçesinde yapımı tamamlanan ve açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Şehriban Hatun Camii'nde hutbe irad etti ve ardından Cuma namazını kıldırdıAziz kardeşlerim!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Üsküdar ilçesinde yapımı tamamlanan ve açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Şehriban Hatun Camii'nde hutbe irad etti ve ardından Cuma namazını kıldırdı

Aziz kardeşlerim!

Hepimizce malumdur ki, toplumun en değerli unsuru sağlıklı ailelere sahip olmaktır. Sağlıklı bir ailenin sahip olması gereken özelliği ise içinde huzurun ve merhametin mevcut olmasıdır. Nitekim Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır. "

Okuduğum hadis-i şerifte ise Rahmet Elçisi Hazreti Muhammed Mustafa (s. a. s) şöyle buyurmaktadır: "Merhamet edene Rahman da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin. "

Aziz Müminler!

Yüce Allah, varlıkların en kıymetlisi olan insanoğlunu dünya hayatında yalnız bırakmamış, ona aile olmayı lütfetmiştir. Aile, insanoğlunun ruhuna huzur, sükünet ve şifa veren bir nimettir. Yüce Rabbimizin rahmeti ile korunan; sevgi, şefkat ve merhametle güzelleşen bir kurumdur aile. Kadının erkeğe, erkeğin kadına hasılı bütün aile fertlerinin birbirine emanet edildiği sıcak bir yuvadır. Aile, toplumun çekirdeği ve özüdür. Bunun içindir ki aile kurmak, aynı zamanda bir toplum inşa etmektir.

Aziz Kardeşlerim!

Aile kurmak kadar aile olmak da önemlidir. Aile olmak, aynı duygu ve düşünce dünyasında buluşmak demektir. Allah'ın rızası doğrultusunda bir ömrü paylaşmak demektir. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağı bilinciyle yaşamaktır aile olmak.

Aile olmak, aileyi ayakta tutan değerlere sımsıkı sarılmaktır. Aileyi ayakta tutan değerlerin başında ise merhamet gelmektedir. Rabbimizin "Rahman" isminin tecellisi olan merhamet; yaratılanı, Yaratandan dolayı sevmektir. Merhamet, hiçbir canı incitmemek ve hiç kimseden incinmemektir. Merhamet; paylaşmaktır, affetmektir ve hoş görmektir. Merhamet, yufka yürekli olmak, sevgi diliyle konuşmaktır.

Değerli Müslümanlar!

Günümüzde yüreklerimizi ve vicdanlarımızı merhametle eğitmeye ne kadar da muhtacız. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa aleyhissalatü vesselam Efendimizin şu tavsiyesine kulak vermeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var: "Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. İçinizde ailesine karşı en hayırlı olan da benim. "

O halde Allah'ın emri Peygamberimizin sünneti üzere kurduğumuz yuvalarımızı huzurla buluşturmak, aile olmak ve aile kalmak için gayret gösterelim aziz kardeşlerim. Sevgiyle mayalanan aile ocağımızda gönül dilini, nezaketi ve adaleti hakim kılalım. Ailemizin her bir ferdinin, özellikle çocuklarımızın ve yaşlılarımızın merhamet pınarından kana kana içmesine vesile olalım. Hanemiz, merhamet rehberimiz Allah Resülü'nün aile saadetinden izler taşısın. Hep birlikte, aileden başlayıp topluma yayılan merhamet medeniyetini yeniden inşa edelim.

Aziz Kardeşlerim!

Bugün Cenab-ı Hakkın lütuf ve ihsanı, müminlerin gayretleri ile inşası tamamlanan Üsküdar Şehriban Hatun Camii'nde Rabbimize şükrümüzü arz ediyoruz. Bu ulu mabette birlikte saf tutuyor, huşü içinde ibadet etmenin huzurunu yaşıyoruz. Bünyesindeki Kur'an kursumuzda nice körpe dimağların, genç beyinlerin Kur'an'ın nuruyla aydınlanacağı umuduyla coşuyoruz.

Tevhid ve vahdetin sembolü, şehirlerimizin kalbi, hayatımızın merkezi olan camilerimiz, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed'in en huzurlu ve en güvenli yuvalarıdır. Camilerimiz, Yüce Allah'a kulluğumuzun, birlik ve beraberlik ruhumuzun, medeniyet tasavvurumuzun nişanesidir. Camilerimiz, akl-ı selimin; sağduyunun merkezidir. Camilerimiz kalb-i selimin; nefsimizi her türlü kötü duygu ve düşünceden arındırmanın yeridir. Camilerimiz zevk-i selimin; İslam sanatının şaheserlerinin adresidir. Camilerimiz aynı zamanda müminleri dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıracak ilim ve hikmet pınarlarıdır. Yavrularımızın dimağlarına, gönül dünyalarına Allah ve Peygamber sevgisinin, güzel ahlakın aşılandığı irfan mektepleridir. Allah'a hamd-ü senalar olsun ki Üsküdar Şehriban Hatun Camiimiz ve Kur'an kursumuz da her yönüyle bunun güzel örneklerinden biri oldu elhamdülillah.

Kardeşlerim!

Şimdi bize düşen, camilerimizi hayatımızın merkezine almaktır. Camilerimizin ifade ettiği anlam ve değeri nesillerimize aktarmaktır. Kadını erkeğiyle, çocuğu, genci ve yaşlısıyla gönüllerimizi camilere bağlamak, camilerimizi imar ve ihya etmektir. ve nihayet Yüce Rabbimizin şu müjdesine mazhar olmaktır: "Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur. "

Aziz Kardeşlerim!

Cenab-ı Hak, Üsküdar Şehriban Hatun Camimizin ve Kur'an kursumuzun açılışı münasebetiyle başta hayır sahibimiz, Üsküdar belediyemiz olmak üzere emeği geçen, sevincimize ortak olan ve dua eden kardeşlerimizden ebeden razı olsun. Geçmişten günümüze camilerimizin imar, inşa ve ihyasına öncülük eden, destek olan, yardımda bulunan kardeşlerimizi iki cihanda aziz eylesin. İbadet aşkıyla camilerimize hizmet edenlerden dar-ı bekaya irtihal eden kardeşlerimize rahmet eylesin. Hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür ihsan eylesin. Cumamız mübarek olsun.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehriban Hatun Camii'nde Hutbe İrad Etti

Kaynak: Habermetre

Manşet Haberler

title