Çukurova Bölgesel Havaalanı Mersin'i Heyecanlandırdı - Haberler
Haberi Paylaş

Çukurova Bölgesel Havaalanı Mersin'i Heyecanlandırdı

AA - Haberler | Yerel
Çukurova Bölgesel Havaalanı Mersin'i Heyecanlandırdı

Kerem Kocalar - Volkan Kaşık - Turizmden tarıma kadar hemen her alanda önemli potansiyele sahip Mersin'de, bugün ihaleye çıkacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın kente ve bölgeye yapacağı büyük katkının heyecanı yaşanıyor.

Kerem Kocalar - Volkan Kaşık - Turizmden tarıma kadar hemen her alanda önemli potansiyele sahip Mersin'de, bugün ihaleye çıkacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın kente ve bölgeye yapacağı büyük katkının heyecanı yaşanıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, bugün ihalesi yapılan Çukurova Bölgesel Havaalanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon yolcu kapasiteli iki havaalanından birisi olacak.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak Çukurova Bölgesel Havaalanı, tamamı özel sektör tarafından yapılan ikinci havaalanı olacak ve inşası 36 ayda bitirilecek.

İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip, hem iç hem de dış hat trafiğine açık ve büyüyebilir şekilde yapılacak havaalanının kapasitesi, daha sonra 30 milyona çıkarılacak. Adana ve Mersin arasında kurulacak havaalanı her iki şehre de yakın olması nedeniyle Çukurova bölgesine hitap edecek.

-Havaalanına hızlı tren talebi-

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Başkanı Ali Kavak, "Türkiye'nin en önemli projelerinden birisi" olarak nitelendirdiği havalimanı yatırımını sadece Mersinlilerin değil, tüm Çukurova yöresinin sahiplenmesini istedi.

Çukurova bölgesine genel olarak bakıldığı zaman, kara, demir ve deniz yollarında çok güçlü bir ulaşım ağının göze çarptığını, yörenin adeta dünyaya açılan bir pencere niteliğinde olduğunu ifade eden Kavak, "Bu proje, Çukurova'yı uçuracak bir çalışma. Üreticiden tüccara, turizmciden, hizmet sektörüne kadar her alanda yatırımı tetikleyecek bir proje, aynı zamanda yöredeki yüksek işsizliğe de pansuman etkisi yaratacaktır" dedi.

Havalimanının faaliyete başlamasıyla birlikte "Çukurova'nın Mersin'den uçmaya başlayacağını" dile getiren Kavak, şunları kaydetti:

"Projede kargo taşımacılığının teşvik edilmesinde ihracatçının ve üreticinin çok büyük yararı olacağına inanıyorum. Havalimanı projesine hem bölgesel hem ulusal ölçekte bakmalıyız. Adana-Mersin arasında da tıpkı Konya-Ankara arasındaki gibi hızlı tren ulaşımına ihtiyaç olacak. Çünkü Mersin ile Adana arasında kalan havalimanına gelecek yolcuların, zaman kaybetmeden en kısa sürede Adana veya Mersin merkeze ulaşmaları lazım. Bunun için de hızlı tren çok önemli."

-Turizme etkisi-

İhalesi bugün gerçekleştirilecek havaalanı, tarımdan turizme kadar her alanda önemli potansiyele sahip Mersin'de heyecan yaratırken, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir, kentin çok önemli ve bakir turizm alanlarına sahip olmasına rağmen, henüz turizm pastasından yeterince pay alamadığını söyledi.

Demir, son yıllarda yapılan yatırımlarla kentin "makus talihinin" yavaş yavaş değişmeye başladığını dile getirerek, "Çukurova Havaalanı Mersin'in en büyük sıkıntılarından birisi giderilmiş olacak. Bunun da kısa bir süre sonra turizme büyük bir yansımasının olacağını düşünüyoruz" dedi.

Hava ulaşımına açılmasıyla birlikte kentin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çekeceğini ifade eden Demir, "Havalimanı sayesinde uzak ülkeler için bile Mersin kolay ulaşılabilecek bir turizm ve ticaret kenti haline gelecek. Her alanda olduğu gibi turizmde de yatırımlar adeta kar topu misali büyüyecek. Bugüne kadar hava ulaşımı olmayan şehrimiz, bunun neden olduğu dezavantaj nedeniyle yeterince ziyaretçi ve turist çekemiyordu. Bu konudaki gelişmenin çok hızlı yaşanacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

-Yatırım yapmak için havalimanını bekliyorlar-

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut da, Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunları'nın etkisiyle, yatırımcıların kente ziyaretlerinin arttığını vurguladı.

Mersin'deki tesislerin yatak kapasitesinin şu anda 8 bin civarında olduğunu, ancak 2013 yılındaki Akdeniz Oyunları için 12-13 binden fazla yatak kapasitesine ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Aşut, şunları kaydetti:

"Mersin organizasyon sırasında binlerce sporcu ve antrenörü ağırlayacak. Mevcut şartlara baktığımız zaman yatak sorunumuzun olduğu ortada. Ama son dönemde Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen sektör temsilcileri, Mersin'e yaptıkları ziyaretleri sıklaştırdılar. Şu an Mersin'de uygun yer bulup otel yatırımı yapabilmek için adeta bir yarış söz konusu. Bu durumdan çok memnunuz. Çünkü uzun yıllardır hak ettiğimiz yatırımcı ilgisini şimdilerde görmeye başladık. Bu süreçte yatırımcıların en önemli beklentisi de birçok noktaya uçuş yapılan bir havalimanı. Kentimize gelen yatırımcılarla sık sık bir araya gelip fikir alış verişinde bulunuyoruz. Edindiğimiz izlenimlere göre, yatırımcılar düğmeye basmak için Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılmasını bekliyor. Bu konuda hükümet yetkililerinden destek bekliyoruz. Görünen o ki, havalimanının temeli atıldığında, yatırımcıların ilgisi katlanacak. İhalenin neticelenmesi halinde en büyük somut adım atılmış olacak."

-Tarıma ürünleri ihracatını artıracak-

Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise kentin Türkiye'deki en büyük narenciye üreticisi olma özelliğinin yanı sıra, çilek ve muzda da çok iddialı olduğu hatırlattı.

Mersin'de ayrıca örtü altı üretimin de her geçen yıl geliştiğini anlatan Gökçel, kentin ulaşım sıkıntısının giderilmesini uzun yıllardır arzuladıklarını belirterek, "Mersin-Antalya arasındaki karayolu bağlantımız, büyük bir hızla sürerken, tek eksiğimiz olan hava yolundaki sıkıntımızın da, giderilecek olması hepimizi sevindiriyor. Havalimanı faaliyete geçtiğinde ürünlerimizi yurt içi ve yurt dışına kolaylıkla ulaştırabileceğiz. Bu bizi heyecanlandırıyor. Havalimanına kavuştuğumuzda, ihraç ürünleri hiç beklemeden ve bozulmadan alıcıya ulaşacak, böylece pazarda, rekabet şansımız artacak" diye konuştu.

-Adana Havaalanının açık kalması isteniyor-

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, bugün ihaleye çıkacak Çukurova Bölgesel Havaalanının bölgenin tarım ve sanayisine önemli katkılar sağlayacağına, ticaret hayatını canlandıracağına inandıklarını bildirdi.

Gizer, Çukurova Bölgesel Havaalanının yapımının ilk adımı olarak değerlendirdikleri bu önemli ihalenin Türkiye'ye ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon yolcu kapasiteli iki havaalanından birisi olacak Çukurova Bölgesel Havaalanının önemine dikkati çeken Gizer, şunları kaydetti:

"Bakanlar kuruluna da böylesine büyük bir yatırımı Çukurova'ya kazandırdığı için şükranlarımızı sunuyoruz. Çukurova Bölgesel Havaalanı bölgemiz için ikinci bir limandır. Adana Havalimanının işlevini aynen sürdüreceğine inanıyoruz. Çukurova Bölgesel Havaalanının bölgenin tarım ve sanayisine son derece önemli katkılar sağlayacağına, ticaret hayatını canlandıracağına inanıyoruz. Bu projeyi gönülden destekliyoruz."

-ADASO Başkanı Sürenkök-

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök ise Çukurova Bölgesel Havaalanı konusunda ihale aşamasına gelindiğini, artık bu konudan dönüşün olmadığını söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmelerinde konunun artık Adana, Mersin olarak değil Çukurova olarak düşünülmesi gerektiği üzerinde durduklarını anlatan Sürenkök, şunları kaydetti:

"Bu konuda bütün yetkililer ve siyasi irade buraya yapılmasına karar verdi ise bizim buna saygı duymaktan başka söyleyecek bir şeyimiz yok. Ama Adana Havalimanı kapatılmamalıdır. Adana halkı, sanayisi, yatırımcıları düşünülerek buradaki havalimanı da hizmetini sürdürmelidir.

Burada, İstanbul'da Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanlarındaki gibi uygulama olabilir. Bazı seferler örneğin Ankara ve özel sektör seferleri Adana'dan, diğerleri bölgesel havaalanından gerçekleştirilebilir. Havaalanı konusunda, mutlaka kamuoyunun da görüşleri alınarak Adana'yı da mağdur etmeyecek bir çözüm bulunmalıdır."

Sürenkök, Adana Havalimanı'nın kapatılmasını siyasi iradenin de göze alamayacağını düşündüğünü belirterek, "Böyle bir olay olmayacağını düşünüyor, bu konuda farklı seçenekleri aklıma getirmek istemiyorum" dedi.

- ADANA

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title