Çsm'den Bir 'Evaristo' Geçti

Çsm'den Bir 'Evaristo' Geçti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Çankaya Belediyesi Tek Kişilik Oyunlar Festivali, Ankaralıları Ayşenil Şamlıoğlu ile buluşturdu.

Çankaya Belediyesi Tek Kişilik Oyunlar Festivali, Ankaralıları Ayşenil Şamlıoğlu ile buluşturdu.

Çankaya Belediyesi, son yıllarda tiyatro izlemenin lüks haline geldiği sanat ortamında tiyatronun usta isimlerini Ankaralılarla buluşturmaya devam ediyor.

Belediyenin artık geleneksel hale getirdiği Tek Kişilik Oyunlar Festivali kapsamında sahne alan tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve aynı zamanda yönetmen ve yazarlık kimliğiyle de tanınan Ayşenil Şamlıoğlu, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM)'ni dolduran tiyatroseverlere tek perdelik Evaristo adlı oyunla unutulmaz bir gece yaşattı.

Altıdan Sonra Yapım tiyatro grubunun sahneye koyduğu usta oyuncu Civan Canova'nın yazıp Nihal Koldaş'ın yönettiği oyunda, yaşsız bir kadının hayata tutunma mücadelesi ve yaşama tutkusu üzerinden dünyanın yakın toplumsal tarihinin günümüze uzanışının karanlık bir yeraltı sığınağından gözlemlenişi anlatılıyor.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında tek başına bir sığınakta yaşayan yaşı olmayan bir kadının yaşadıkları üzerinden Adolf Hitler'in sığınağına, yakın tarihe ve günümüze uzanan bir oyun olan Evaristo'da usta tiyatrocuyu, Bizim Evin Halleri dizisinden kadim dostları ünlü tiyatrocular Beyhan Saran ve Emel Göksu da yalnız bırakmadı.

Tiyatroya başlamasında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde okuduğu sürede kendisini tiyatroya yönlendiren öğretim görevlisi Jale Erzem'in büyük payı olduğunu ifade eden Şamlıoğlu, mimarlığı yarıda bırakıp konservatuar tiyatro bölümünü bitirerek dünyanın en mutlu insanı olduğunu belirtti.

Çok çeşitli dizi ve filmde rol alarak gönüllerde taht kuran Şamlıoğlu, henüz 26 yaşında Adana Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak büyük bir sorumluluk aldığını ve bu günlere gelmesinde bu zorlu görevin tiyatro gelişimi açısından büyük yararları olduğunu kaydetti.

Oyunculuk dışında yönetmenlik tecrübesi de bulunan Şamlıoğlu; Çağan Irmak, Barış Pirhasan, Ömer Faruk Sorak, Sermiyan Midyat gibi son dönemin popüler yönetmenleriyle bilgi paylaşımına girerek sanat hayatına deneyim kattığını söyledi.

Sözlüğünden 'yorgunum' sözcüğünü çıkaran ve alınmadık ödül bırakmayan Şamlıoğlu, 2009'da başladığı ve dört yıl sürdürdüğü İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevi nedeniyle İstanbul'da da tiyatronun havasını kokladığını ama tiyatro açısından Ankara'nın kendisi için çok ayrı bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Ankara seyircisinin bilinçli olduğunu belirten Şamlıoğlu, 'Ankara seyircisi ne seyrettiğinin son derece farkında ve çok ciddi kritik edebilen, çok iyi yetişmiş bir seyircidir. Ankara seyircisinin karşısına çıkan oyuncunun korkması gerekir. Ben hala o korkuyu yaşıyorum çünkü Ankara seyircisi bambaşkadır, bizim beşiğimiz Ankara'dır' diye konuştu. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title