Çözüm Süreci

Çözüm Süreci
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Halkın çoğunluğunun çözüm sürecini desteklediğini görüyorum, endişeler var ama Türkiye'nin büyük Türkiye olması açısından başarıya ulaşması gerekiyor."

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Halkın çoğunluğunun çözüm sürecini desteklediğini görüyorum, endişeler var ama Türkiye'nin büyük Türkiye olması açısından başarıya ulaşması gerekiyor. İvme olumlu yönde gidiyor kanaatindeyim" dedi.

Grup Başkanı Hakyemez ile Grup Başkan Vekili Vedat Bilgin, Grup Sekreteri Fatma Benli, grup üyeleri Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ve Ahmet Gündoğdu, Bayburt'ta bir düğün salonunda bir araya geldikleri sivil toplum kuruluşu, meslek grubu temsilcileri ve sendika yetkililerinin çözüm sürecine ilişkin görüşlerini dinledi.

Katılımcılardan Kadir Yılmaz, kanın durmasını herkesin istediğini ancak endişeleri olduğunu belirtti.

Recep Eren ise sorunun ekonomik olduğunu, insanların barış içinde yaşatmanın çaresinin ekonomik sorunları çözmekten geçtiğini savundu.

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Arif Akkoyunlu ise bu süreçte yalnız bırakıldıklarını öne sürdü.

Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve bir NATO ülkesine yapılan saldırının tüm üye ülkelere yapılmış sayıldığını anımsatan Akkoyunlu, şöyle devam etti:

"Buna rağmen 30 yıldır terörle savaşıyoruz, neredesin NATO. Terör biterse Türkiye uçuşa geçer, yıllarca teröre destek olan ülkeler neden Türkiye'nin uçuşa geçmesini istesinler. Bizim ecdadımız 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' demiş. Biz asla kimsesi Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Laz diye ötekileştirmedik, ötekileştirmeyiz de.

'Analar ağlamasın' diyerek hiç kimse analarımızın gözyaşları üzerinden siyaset yapmasın. Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar."

-"Kalbimizdeki ulvi yerleri aynı şekildedir"-

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Başkanı Hakyemez, katılımcıların konuşmasının ardından, şehit aileleri ve derneklerinden kimseyi toplantılara özelikle davet etmediklerini belirterek, "Şehitlik, gazilik çok ulvi makamlar. Yapılan değerlendirmelerden sonra belki de incinenler olabilir, onların endişeleri bizim için çok önemli. Kalbimizdeki ulvi yerleri aynı şekildedir" diye konuştu.

İkna grubu olmadıklarını dile getiren Hakyemez, "Hep bize bu söylendi. Böyle bir şey karşımızdaki muhataplar açısından da yanlış olur. Toplantılarda çok sofistike değerlendirmeler yapılabiliyor. Halkın çoğunluğunun çözüm sürecini desteklediğini görüyorum, endişeler var ama Türkiye'nin büyük Türkiye olması açısından başarıya ulaşması gerekiyor. İvme olumlu yönde gidiyor kanaatindeyim" dedi.

Heyettekilerin farklı kanaatlere sahip olduğunu söyleyen Hakyemez, "Ortak olduğumuz tek nokta süreci desteklemektir. Biz milleti kandırmak için değil, bilgilendirmek için buralardayız" ifadesini kullandı.

Grup Başkan Vekili Bilgin ise bu topraklardan Türkiye adını kaldırmanın kimsenin haddine olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kimse de kaldıramaz. Birkaç marjinal tip bu işe kalkışırsa cevabını da alır. Bayrak, bağımsızlığımızı bütün değerlerimizi temsil ediyor. Sahabeyi de Fatih Sultan Mehmet'i de Mustafa Kemal'in milli mücadeledeki kahramanlığını da bugün demokrasiyi, milli iradeyi de temsil ediyor. Ben Türk milliyetçisiyim. Bir milliyetçi olarak çözüm sürecine en çok sevinç duyanlardan biriyim. Niye, Malazgirt'ten buyana birlikte olan Kürt kardeşlerimizle terör örgütü tarihsel bağlarımızı kopartmaya çalışmış ve başaramamışlardır. Bu süreç milletimizin yeniden milliliğini, birliğini, dirliğini sağlayacak ve yükselmesi için gerekli şartları oluşturacak değerleri oluşturuyor. Başkalarının savaşının, kardeşliğimiz üzerinde gerçekleşmesine Türkiye bugün müsaade etmiyor. Başarısız olsa ne olur, Türkiye kaldığı yerden mücadeleyi devam ettirir." - BAYBURT

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title