Çözüm Süreci

Çözüm Süreci
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Bu süreç memleket meselesi."

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Bu süreç memleket meselesi. Onun için herkesin elini taşın altına koyması lazım" dedi.

Hakyemez, Cephanelik Restoran'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıya gelmeden önce bir şehit ailesini ziyaret ettiklerini belirterek,

"Maalesef süreci sabote etmek isteyenler, şehit ailelerini de kullanabiliyor" diye konuştu

Türkiye'de 30 yıldır hep terör ve gözyaşı olduğunu dile getiren Hakyemez, şöyle devam etti:

"Bunların sonucunda ortaya çıkan mağduriyetler var. Gelinen noktada mutlaka ama mutlaka çözüm sürecinin devreye sokulması gerekir. Biz bu süreç içerisinde aracı olan kesimiz. Süreci niçin desteklediğimizi gezdiğimiz illerde anlatıyoruz. Daha sonra bu görüşmelerimizi, bu ziyaretlerimizi bir rapor haline dönüştürüp hükümete sunacağız."

Hakyemez, akil adamlar lafını pek fazla kullanmadıklarını ifade ederek,

"Akil insanlar yakıştırması yapılacaksa bu milletin kendisidir. Müthiş bir sağduyulu yaklaşım var. Süreci çok iyi okuyorlar" diye konuştu.

Hiçbir maddi veya benzeri katkı olmadan bu görevi vatan borcu olarak gördüklerini vurgulayan Hakyemez, "Akan bir kan varken bu kanın durmasında bir katkımız olacaksa mutlaka bu süreçte olmalıyız. Bu süreci siyasi aktörler yönetiyor" dedi.

Türkiye'nin çok ciddi, çok kritik bir eşikten geçtiğini kaydeden Hakyemez, şunları söyledi:

"Bazen çok ağır hakaretlerle karşı karşıya kalıyoruz. En basit şey eleştirmektir. Sorunun çözümüne karşı eleştirenlerin önerileri yok. Empati yapılmadan hariçten gazel okunuyor. Bu süreç memleket meselesi. Onun için herkesin elini taşın altına koyması lazım."

-"Empati yapmanın tam zamanı"-

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bazen çok acımasız eleştiriler aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Sinirlerimiz alınmış değil. Eleştirenlerin, karşı koyanların çözüm üretmesi lazım. Biz yine de sabırlı olmaya devam edeceğiz. Çözümün yanında, kanın bitmesinin, bataklığın kurumasının yanında olunması gerekiyor. Empati yapmanın tam zamanı. Bu süreç başarılı olursa millet kazanacak, başarısız olursa kaos kazanacak."

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkan Vekili Vedat Bilgin, Türkiye'nin tarihi ile barıştığını ifade ederek, "Türkiye bütün engelleri aşıyor. Dolayısıyla terör bu devletin sırtında bir kambur haline gelmiştir ve bu kamburunu atıyor. Türkiye'nin bu iş için önemli adımlar attığını düşünüyorum" diye konuştu.

Grup Üyesi Oral Çalışlar da gerçeklerin acılarla dolu olduğunu kaydederek,

"Şimdi bundan kurtulmanın zamanı geldi. Terör sorunu için askeri yöntemler denendi ama sonuçta tehlikeli süreçlerden geçtik. Şimdiyse demokratik devlete yönelik çalışmalar yapılıyor" dedi.

Grup Üyesi Yıldıray Oğur ise Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini dile getirerek, "Sıra artık bu sorunun çözümüne geldi. Türkiye'de barış, demokrasi söylemleri resmi söylem haline gelmeye başladı. Çözüm sürecinin resmi söylem haline gelmesi, işin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Grup Sekreteri Fatma Benli, yaptıkları bütün görüşme ve toplantılarda her kesimin görüşlerini almaya çalıştıklarını vurgulayarak, "30 yıllık bir sorundan sonra barıştan söz ediliyor. İnsanların bu süreçte kaygılarının olması çok doğal" dedi. - TRABZON

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title