Çözüm Süreci

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Çözüm Süreci

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Türkiye, çözüm süreciyle terör belasından kurtulmasıyla gücünüe güç katan ülke haline gelecektir" dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Türkiye, çözüm süreciyle terör belasından kurtulmasıyla gücünüe güç katan ülke haline gelecektir" dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Hakyemez, Başkan Vekili Vedat Bilgin, sekreter Fatma Benli, üyeler Bendevi Palandöken ve Yıldıray Oğur, Bartın'da bir otelde sivil toplum örgütleri temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Hakyemez, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 30 yıldır terör sorunuyla karşı karşıya olduğunu, bunun ülkeye çok bedeller ödettiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir zaman yılgınlığa düşmediğini belirten Hakyemez, şunları kaydetti:

"Cumhuriyeti kurduk, birlikte yaşıyoruz. Bakıyoruz ki terör sorunu nedeniyle çok büyük miktarda ekonomik kaynak, teröre, güvenlik politikası nedeniyle aktarılıyor. Şehitler veriyoruz, canlar kayboluyor, bundan kaynaklanan ciddi bir sorunumuz var. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. 30 yıldır uyguladığımız bir yöntem var. O yönetimin eksiklikleri var ki hükümet farklı bir şekilde sorunun çözülme noktasında politika uygulamaya çalışıyor. Silahların susmasına çözüm süreci adı veriyoruz."

Hakyemez, düzenledikleri etkinliklerde insanların endişelerini de dinleyerek not aldıklarını ifade ederek, "Biz akil insanlar ismini çok şık bulmuyoruz. Akil insanlar sizlersiniz, Anadolu'daki herkes. Biz, hükümetin bu politikasını niçin desteklediğimizi anlatan ama aynı zamanda halkın endişelerini de not edip rapor neticesinde hükümete aktaracak aracılarız" diye konuştu.

-"Ortak noktamız silahların susması"-

Akil İnsanlar Heyeti'ndeki 63 kişi ile Karadeniz grubundaki 9 kişinin birbirinden tamamen farklı dünya görüşlerine sahip olduğuna işaret eden Hakyemez,

"Böyle olması da isabetlidir. Hepimizin ortak noktası silahların susması. Konu son derece hassastır. Özellikle şehitlerimiz, bölünmez bütünlük, teröre karşı verilen mücadele ve ödenen ekonomik bedel dolayısıyla konu hassastır" ifadesini kullandı.

Hakyemez, şehitlerin başlarının üstünde yeri olduğunu vurgulayarak, "Biz mümkün olduğunca şehit ailelerini ve derneklerini buraya çağırmıyoruz, onların ayaklarına gidiyoruz. Onların süreci nasıl değerlendirdiği bizim için çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğuna dikkati çeken Hakyemez, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin güçlü bir ülke olarak artık bu sorundan kurtulması gerekiyor. Kardeşlik hukuku çerçevesinde bu sorunun çözümü Türkiye'yi daha güçlü hale getirecektir. Bölünmez bütünlük noktasındaki en güçlü model, çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla karşımıza çıkacak. Türkiye, çözüm süreciyle terör belasından kurtulmasıyla gücüne güç katan ülke haline gelecektir. Bu süreçte ben bölünmez bütünlük konusunda hiçbir endişe duymuyorum." - BARTIN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title