Çözüm Süreci

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
Çözüm Süreci

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu üyeleri, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu üyeleri, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Çeşitli programlara katılmak için Samsun'a gelen Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Sekreter Fatma Benli ve grup üyeleri Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ile Bendevi Palandöken, Vali Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Hakyemez, Türkiye'nin önemli bir süreç içinde olduğunu söyledi.

Terörün sonlandırılması noktasında "çözüm süreci" adı verilen bir süreçten geçildiğini belirten Hakyemez, şöyle konuştu:

"Bizler, 63 kişilik bir heyetin içinde yer alan Karadeniz Bölgesi Grubu olarak Samsun'da bulunuyoruz. Samsun'un değişik kesimleriyle toplantılar yapacağız. Samsun'un bizim için ayrı bir önemi var. Biz Samsunluların sürece ilişkin ifadelerini not almak istiyoruz. Uzun bir toplantı yapacağız. Değişik kesimlerin görüşlerini alacağız. Bölgeyi dolaştıktan sonra rapor hazırlayacağız."

-Çalışlar, 45 yıl önce Samsun'da gözaltına alınmış-

Heyet Üyesi Oral Çalışlar ise 29 Ekim 1968'de, Deniz Gezmiş'in de aralarında bulunduğu bir grup gençle Samsun'a geldiklerini anımsattı.

O gezide Samsun'da gözaltına alındıklarını ifade eden Çalışlar, şunları kaydetti:

"Sayın Vali Aksoy'a, 'Bizim gözaltına alındığımız notlar duruyor mu acaba' diye sordum. Zannediyorum evrak bir tarihten sonra imha edildi, belki yerel gazetelerin arşivinde duruyordur ama bu yürüyüşümüz Ankara'ya kadar sürdü. 10 Kasım tarihinde Ankara'da Anıtkabir'e gitmiştik. Benim açımdan 45 yıl sonra, Samsun'da gözaltına alınan bir genç olmaktan şimdi 'barış gerçekleşsin, çözüm gerçekleşsin' diye teşkil eden bir heyet içinde buraya gelmek ayrı bir şey. Çok mutluyum o yüzden. Benim açımdan Samsun'un nostaljik bir değeri var."

Grup üyeleri, Canik Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek toplantıya katılmak üzere valilikten ayrıldı. - SAMSUN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title