Çorum: Teb'den Çorumlu İşadamlarına Dış Ticaret Semineri

Türk Ekonomi Bankası (Teb) Dış Ticaretle İlgilenen İşletmeleri Dış Ticarette Kullanılan Bankacılık Enstrümanları Hakkında Bilgilendirmek Amacıyla Düzenlediği 'Dış Ticaret Seminerleri'ne Çorum'da Başladı.

Çorum: Teb'den Çorumlu İşadamlarına Dış Ticaret Semineri

Türk Ekonomi Bankası (TEB) dış ticaretle ilgilenen işletmeleri dış ticarette kullanılan bankacılık enstrümanları hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlediği 'Dış Ticaret Seminerleri'ne Çorum'da başladı.

Çorumlu işadamlarının dış ticaret stratejilerine yeni bir bakış açısı katması amacıyla düzenlenen 'Dış Ticaret Semineri'nin açılış konuşmaları, ÇORUMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kayılı ve TEB Dış Ticaret Merkezi yöneticilerinden Hakan Engin tarafından yapıldı. Çorum Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ÇORUMSİAD) işbirliğiyle dernek salonunda düzenlenen toplantının açılışında konuşan TEB Dış Ticaret Merkezi Yöneticisi Hakan Engin, geçen hafta Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan ihracata destek ödülü alan TEB'in ithalatçı ve ihracatçı işletmelere desteğini sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye genelinde 145 şubeleri bulunduğunu hatırlatan Engin, dünyanın her bölgesinde 50 ülkede 80 ayrı noktada 'Trade Centers' aracılığıyla ithalat ve ihracat yapmak isteyen işletmelere yardımcı olduklarını bildirdi. Seminerde Çorumlu işadamlarına dış ticaret terimleri, akreditif tipleri, teslim şekilleri, dış ticarette istenen belgeler gibi konularda detaylı bilgiler aktarıldı. Daha sonra da katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Seminere İstanbul'dan katılan TEB Dış Ticaret Merkezi yöneticileri Hakan Engin ve Burak Akter, ilde dış ticaret konusunda önemli bir potansiyel bulunduğunu düşündüklerini belirterek, "Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın rakamları da bizi bu konuda doğruluyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın rakamlarına göre, kentte 2001 yılında 55 adet ihracatçı firma bulunurken bu sayı 2005'te 81'e çıktı. İlden gerçekleşen ihracat rakamıysa 2001 yılında 25.6 milyon dolar iken 2005 yılında bu rakam 53 milyon dolara ulaştı. Aynı şekilde 2001 yılında şehirde 55 adet ithalatçı firma bulunurken bu sayı 2005'te 86'ya yükseldi. Çorum'dan yapılan ithalat rakamıysa 2001 yılında 9.8 milyon dolarken, 2005'te 22.4 milyon dolara yükseldi" dedi.