Çorum: Stkb 3.olağan Genel Kurulu Yapıldı

Çorum: Stkb 3.olağan Genel Kurulu Yapıldı

Çorum'un Sorunlarını Çözme Konusunda Daha Etkin Olabilmek İçin 100 Sivil Toplum Kuruluşunun Bir Araya Gelerek Kurduğu Çorum Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (Stkb) 3. Olağan Genel Kurulu'nu Yaptı.

Çorum: Stkb 3.olağan Genel Kurulu Yapıldı

Çorum'un sorunlarını çözme konusunda daha etkin olabilmek için 100 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu Çorum Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB) 3. olağan Genel Kurulu'nu yaptı.

Başkanlığını Çorum Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (ÇOSİAD) Başkanı Mustafa Yağlı'nın yaptığı STKB genel kurulunda, Çorum'un 2007 yılındaki meselelerinin ana başlıklarını çıkartarak, neler yapıla bilineceği konusunda yol haritası çıkarıldı.

Anitta Otel'de iki oturum halinde gerçekleştirilen genel kurulda, ilk oturumda Çorum'un meseleleri ele alındı ve meselelerin çözümü konusunda neler yapılacağı, STKB'nın bu meseleleri çözümündeki etkisi tartışıldı. Birlik öncelikli olarak Hitit Üniversitesi'nin kuruluşu ve rektör ataması, Hitit Üniversitesi ile kurulan Tıp Fakültesi'nin biran önce hayata geçirilmesi, Merzifon Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması, Bölge İdare Mahkemesi'nin kurulması, Sabancı Holding ile irtibata geçilerek Sabancı Kız Yurdu'nun Çorum'a kazandırılması, Çorum'un Kültür Turizmine dahil edilmesi ve bu konuda somut çalışmalar yapılması, Okul içi ve Dışı şiddete karşı önlem alınması ve okullarda ciddi bir çalışma yapılması Kentsel Dönüşüm Projesi'nin hayata geçirilmesini sağlamak için ciddi çalışmalar yapılması, Çorum'un tanıtımı konusunda yapılacak konuların belirlenmesi, Marka Kent Çorum'da yeniden yapılanma ve turizm alanındaki etkinliğini arttırma, Belediye Konservatuarını kurma, Çorum'da otopark sıkıntısına çözüm yolları arama konuları benimsenerek yapılacak çalışmalar ve eylem planları üzerinde duruldu.

STKB 3. Olağan Genel Kurulu'nun açış konuşmasını yapan Mustafa Yağlı, "Kendini Çorumlu olarak kabul eden ve Çorum'u seven herkes Çorumlu'dur" felsefesiyle Çorumda kurulmuş olan tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bir araya gelen oda, borsa, dernek, sendika ve kooperatif gibi sivil toplum kuruluşları bu birliği oluşturulduğunu hatırlatarak, birliğin, ÇSTKB Çalışma Esasları'na bağlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Birlik Başkanı Mustafa Yağlı, ÇSTKB'nın gerçek amacının Çorum'un sorunları ve çözüm yolları konusunda tüm ilin sevil topulum kuruluşlarının bilgi görüş ve düşüncelerinin ortaya koyarak çözüm yollarını bulmak olduğunu ifade ederek, "Birliğin amacı, Çorum ve Çorumlu olmak ortak paydası etrafında, Çorum ve Çorumlu için faydalı olan çalışmalar yapmak ve Çorum ve Çorumlu'ya zarar verecek her türlü faaliyeti engelleyecek girişimlerde bulunmaktır. Başlangıçta 45 olan üye kuruluş sayısı, en son katılımcıyla birlikte 100'e ulaşmıştır" dedi.

Yağlı, "Birliğin ilkeleri açıktır. İlkemiz, ülkenin ve Türk Milletinin birlik ve bütünlüğünü devam ettirmeyi temel amaç olarak alır. Bu birlik ve bütünlüğünü hedef alan her türlü faaliyete karşıdır. Türk Milletinin milli ve manevi değerlerine, anayasayla teminat altına alınmış olan devletin temel esaslarına ve Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olması esaslarına bağlıdır. Hukukun üstünlüğüne, insan haklarına riayet edilmesi ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yaşanması ve yaşatılması gerektiğine inanır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Yürütme Kurulu üyeleri şöyle açıklandı:

"Mustafa Yağlı- Çorum Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı, Uğur Küçük- Baro Başkanı, Mustafa Ilıca- Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, İbrahim Eceviş- Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı, Serpil Duran-Türkiye Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanı, Mehmet Şen- Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Hasan Suvacı- Yeşilırmak Havzası Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri, Erol Kavuncu-Memur Sen Şube Başkanı, Fatih Maden- Hukuki Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Faik Ayvaz- Hitit Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı, Şevket Erzen- Çorum Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı, Necati Hayran- Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı, Zafer Kayılı- Çorum Sanayici ve İşadamaları Derneği Başkanı Selahattin Biçer- Ziraat Odası Başkanı, Ömer Güney- Ticaret Borsası Başkanı."

Genel Kurula, Vali Yardımcısı Murat Soylu, AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, CHP Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, AK Parti Çorum İl Başkanı Faruk Özkader, DYP İL Başkanı Adnan Türkoğlu, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, sanayici ve işadamları, Çorum İl Genel Meclis ve Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: İHA