Çorum: Osmancık'a Doğalgaz Getirilmesi Çalışmaları

Çorum: Osmancık'a Doğalgaz Getirilmesi Çalışmaları

Çorum'un Osmancık İlçesi'ni Doğalgaza Kavuşturmak İçin Harekete Geçen Osmancık Belediye Başkanı Emin Serdar Kurşun, Hazırlattığı Projeyi Hayata Geçirmek İçin Bölgedeki Belediye Başkanlarıyla Çalışmalara Başladı.

Çorum: Osmancık'a Doğalgaz Getirilmesi Çalışmaları

Çorum'un Osmancık İlçesi'ni doğalgaza kavuşturmak için harekete geçen Osmancık Belediye Başkanı Emin Serdar Kurşun, hazırlattığı projeyi hayata geçirmek için bölgedeki belediye başkanlarıyla çalışmalara başladı.

Hazırladıkları projeyle Boru Hatları ile Petrol Taşımacılığı Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) şartlarının oluştuğu ve Osmancık bölgesi başta olmak üzere çevresinde bulunan 7 ilçe ve beldenin de doğalgaz alabilme şansı olduğunu açıklayan Başkan Kurşun, "Osmancık ve çevresinde bulunan ilçe ve beldelerin doğalgaza kavuşabilmesi için çevre belediyelerle bir araya gelerek birliktelik oluşturduk. Çorum ve Amasya bölgesinde bulunan çevre belediye başkanlarıyla Osmancık Evi'nde toplantı yaparak projemizin hayata geçirilmesi için önemli bir adım attık" dedi.

İlçelerini doğalgaza kavuşturmak isteyen 8 belediye başkanı Osmancık Belediye Başkanı Kurşun'un başkanlığında bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı. Osmancık Evi'nde düzenlenen toplantıya Osmancık Belediye Başkanı Serdar Kurşun, Dodurga Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Laçin Belediye Başkanı Muammer Çam, Hamamözü Belediye Başkanı Süleyman Şimşek, Çamlıca Belediye Başkanı Adem Yılmaz, Narlı Belediye Başkanı Ali Bakırcı, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı İsmail Uysal katılırken, özel bir sebepten dolayı toplantıda bulunamayan Gümüş Belediye Başkanı Mustafa Saatçi de alınan tüm kararların altına imza atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Osmancık Belediye Başkanı Kurşun, doğalgaz iletim hattına 50 kilometreden yakın ve nüfusu 10 bini geçen yerleşim yerlerine doğalgaz bağlanabilir kararından yola çıkarak Merzifon Çorum İletim Hattı'ndan 48 kilometrelik bir mesafe tespiti yaptıklarını, Osmancık'ın nüfusunun da gerekli görülen 10 binin çok üzerinde 30 bin olduğunu ifade etti. Başkan Serdar Kurşun, "Bu fırsatı bölge insanının daha rahat hayat şartlarına ulaşabilmesi için çevre belediyelerle görüşerek tüm bölgenin bu hizmeti almasını istedik. Çalışmalarımız çevre belediyeler tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılandı. Kuzey Çorum Kızılırmak Havzası Belediyeleri olarak bu fırsatın bölge insanının hizmetine sunulması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Osmancık Belediye Başkanı Serdar Kurşun, Osmancık'ın tek başına bu şartları yerine getirmek için gerekli özellikleri taşıdığını, Türkiye'de sanayileşmiş 10 büyük ilçe statüsünde bulunduğuna dikkat çekti. Kurşun, "İlçemizde 12 adet kiremit ve tuğla fabrikası, 8 adet çeltik fabrikası, 4 adet tekstil fabrikası, tarıma dayalı üretim yapan 5 adet un ve süt ürünleri fabrikası, 11 bin su abonemiz bulunmaktadır. Bu rakamlar BOTAŞ kriterlerine göre ilçemizi sanayileşmiş 10 büyük ilçe arasında yer alıyor. Osmancık'ın bu imkanını çevre belde ve ilçelerle de paylaşarak, yapılacak yatırımın hem daha çok insana ulaşmasını hem de ekonomik açıdan daha verimli olmasını esas alıyoruz" dedi.

Osmancık Belediye Başkanı Serdar Kurşun'un başkanlığında bir araya gelen belediye başkanları milletvekillerini ziyaret ederek, doğalgaz projelerine destek isteyecek. Osmancık Belediye Başkanı Serdar Kurşun, yılbaşından itibaren başlatacakları ziyaretler için randevu görüşmelerinin başlatıldığını, yapılacak çalışmaların kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Kaynak: İHA