Çorum: Milletvekili Murat Yıldırım'dan "Çorum" Açıklaması

Çorum: Milletvekili Murat Yıldırım'dan "Çorum" Açıklaması

AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Türkiye'nin En Önemli Konusunun Tarım Olduğunu İfade Ederek, AK Parti Olarak Tarım Sektörünü Geliştirmek İçin Yoğun Çaba Gösterdiklerini ve Bu Konuda da Çorum'un Hakettiği Payı Aldığını Söyledi.

Çorum: Milletvekili Murat Yıldırım'dan

AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Türkiye'nin en önemli konusunun tarım olduğunu ifade ederek, AK Parti olarak tarım sektörünü geliştirmek için yoğun çaba gösterdiklerini ve bu konuda da Çorum'un hakettiği payı aldığını söyledi.

2003-2005 sonu itibariyle çeşitli alanlarda verilen desteklemeler ile Çorum'a 186 trilyonu aşan bir para girişi sağlandığını belirten Murat Yıldırım, "2006 yılında ise 50 trilyona yakın bir para daha Çorum'a girmiş olacaktır. Bazı desteklerin işlemleri bir sonraki yıla sarktığı için şu ana kadar henüz 2006 rakamları tam anlamıyla netleşmemiştir. Bu anlamda çiftçilerimize doğrudan gelir, mazot, ürün desteği (Buğday-Ayçiçeği), damızlık hayvan desteği, suni tohumlama desteği, suni tohumlamadan doğan buzağı desteği, süt desteği, yem bitkisi destekleri, et teşviki, sertifikalı tohumluk desteği, kooperatif destekleri, hasar desteği ve özel idare destekleri verilmiştir. Bunlardan bir kısmı halen devam ederken, bir kısmı ise bir defaya mahsus olarak verilmiştir" diye konuştu.

Çorum'da hayvancılığın geliştirilmesi için 2003-2006 sonu itibariyle toplam 18 ayrı yerleşim bölgesinde hayvancılık projesi başlatılarak destek sağlandığını kaydeden Murat Yıldırım, "AK Parti iktidarı öncesinde ilimizde sadece 3 proje vardır. Bu projeler ile çiftçimize toplam 11 trilyonluk destek sağlanmıştır. Bu, bizden önceki dönemde sadece 1 trilyondur. Yani AK Parti iktidarında verilen hayvancılık desteği bir önceki dönemin tam 10 katına çıkmıştır. Üstelik bu 11 milyarlık kısma henüz 2006 yılında kullandırılacak olan kredinin bir kısım da dahil değildir" ifadelerini kullandı.

Tarım konusunda AK Parti iktidarınan haksızca eleştirildiğini savunan Murat Yıldırım, "'Çiftçiyi bitirdiniz, tarımı öldürdünüz' gibi bildik laflar ile halkımızı kandırmak isteyen siyasi partilerin önce bu tabloya sonra da dönüp geçmişlerine bakmaları gerekmektedir. AK Parti'nin icraatları ortadadır. Çiftçimize verilen destekler, kullandırılan kredilerde onlar ne verdi ise biz 10 mislini vermişizdir. Bundan ülkenin her yanı gibi Çorum'da hak ettiği payı almıştır" dedi.