Çorum: Kkka Hastası Genç Hayatını Kaybetti

Çorum: Kkka Hastası Genç Hayatını Kaybetti

Ankara Numune Hastanesi'nde tedavi gören Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastası Çorumlu üniversite öğrencisi, hayatını kaybetti.

Çorum: Kkka Hastası Genç Hayatını Kaybetti

Ankara Numune Hastanesi'nde tedavi gören Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastası Çorumlu üniversite öğrencisi, hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Gazi Üniversitesi'ne bağlı Çorum Meslek Yüksek Okulu Muhasebe 1. sınıf öğrencisi olan Hikmet Arslan (19), ailesini ziyaret etmek için Çorum'un Mecitözü İlçesi'ne bağlı Bayındır Köyü'ne gitti. Köyde arkadaşları ile birlikte pikniğe giden genç öğrenciyi sırtından kene ısırdı. Bir süre sonra fenalaşan Arslan, önce Mecitözü Devlet Hastanesi'ne ardından da Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Durumu ağırlaşan ve KKKA hastalığı şüphesi konulan genç öğrenci, daha sonra Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tedavisi süren Arslan dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Hikmet Arslan'ın cesedi, bu sabah Numune Hastanesi morgundan alınarak minibüsle doğum yeri olan Bayındır Köyü'ne getirildi. Genç öğrencinin cesedi, İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerinin nezaretinde köy mezarlığında toprağa verildi. Getirildiği tabut ile defnedilen Hikmet Arslan'ın cenazesinin dezenfeksiyon için kireçle kaplandığı öğrenildi.

Diğer taraftan genç yaşta hayatını kaybeden Hikmet Arslan'ın yakınlarından, Ankara'ya gönderilmek üzere sağlık görevlileri tarafından kan örnekleri alınacağı ve Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da Bayındır Köyü'nde ilaçlama yapılacağı kaydedildi.

Hatırlanacağı gibi 2005 yılı içerisinde Çorum merkeze bağlı Karaağaç Köyü'nde çiftçilik yapan Emin Köbüt (32), aniden rahatsızlanarak Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, KKKA teşhisi konulan Köbüt, bir süre sonra hayatını kaybetmişti. Emin Köbüt'ün, refakatçiliğini yapan ablası Neriman Aktaş (39) da kısa bir süre sonra aynı hastalık sonucu hayatını kaybetmişti.

Hayvanlardan insan vücuduna geçerek cilde yapışan kenelerin neden olduğu hastalığa son 1.5 yılda Sivas, Erzurum, Tokat ve Çorum'da 170 kişi yakalandı. 9 kişi hayatını kaybetti. Ateş, titreme, kas ağrıları, kusma, ishal ve kanama ile kendini gösteren hastalık, ilk kez 1944'te Kırım'da görüldü. Benzer bir virüse ise Zaire'de rastlanınca, hastalık bu ismi aldı.

Kaynak: İHA