Çorum: Hitit Destinasyon Çalışması Görücüye Çıktı

Çorum: Hitit Destinasyon Çalışması Görücüye Çıktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Düzenlenen Çorum Hitit Turizmi Geliştirme Çalışmaları Bilgilendirme ve Tanıtma Turu Programı Çerçevesinde Yapılan, Çorum ve Çevresini Kapsayan Hitit Destinasyon Çalışması Kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Yardımcısı Şeyda Odabaşı Başkanlığında Hattuşa Ören Yeri, Boğaz Köy Müzesi, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ve Alacahöyük Basın Mensuplarına Tanıtıldı.

Çorum: Hitit Destinasyon Çalışması Görücüye Çıktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Çorum Hitit Turizmi Geliştirme Çalışmaları Bilgilendirme ve Tanıtma Turu programı çerçevesinde yapılan, Çorum ve çevresini kapsayan Hitit Destinasyon Çalışması kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Yardımcısı Şeyda Odabaşı başkanlığında Hattuşa Ören Yeri, Boğaz Köy Müzesi, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ve Alacahöyük basın mensuplarına tanıtıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm geliştirme çalışmalarında kapsama alınan bölgelerin turizm cazibe merkezi haline gelmesinin sağlanmasını amaçladıklarını belirten Odabaşı, altyapı yetersizlikleri yüzünden turizmden yeterli pay alamayan bölgelerde turizmin sosyo-ekonomik katkısının arttırılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Odabaşı, bugüne kadar gerçekleştirilen 11 turizm geliştirme programı çerçevesinde İpek Yolu, Hitit, Frigya, Hatay, Edirne ve çevresi, Mardin, Adana, Batı Karadeniz ve Amasya'ya turizm yatırımcısının ilgisini çektiklerini ifade etti.

2 gün serecek olan Çorum Hitit Turizm Geliştirmesi Çalışması kapsamında birinci gün Boğazköy Müzesi, Hattuşa Ören Yeri, Yazılıkaya, Alacahöyük Ören yerleri incelendi. İkinci gün de Saat Kulesi, Otel İnşaatları, İskilip Kalesi, Kaya Mezarlarının yanısıra Halk Eğitim Merkezleri incelenecek.

İlk günün akşam yemeğinde tarihi Veli Paşa Konağında basın mensupları ile biraraya gelen Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör, turizm geliştirme çalışmalarında amaçlarının, çeşitli toplum kuruluşları ile biraraya gelerek oluşturdukları çalışmaların topluma motivasyon kaynağı oluşturması ve tarihi güzellikleri toplumun hizmetine sunmak olduğunu kaydetti. Güngör, turizm geliştirme çalışmalarını yaparken bölgelerin alt yapı ve kitle turizm özelliğini dikkate aldıklarını belirtti. Bugüne kadar 11 bölgede turizm çalışmaları yaptıklarını kaydeden Güngör, bazılarında son aşamaya geldiklerini söyledi. Bölgede yapılan çalışmaları bütün kurumlarla işbirliği ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Güngör, kaynak israfını önlemek için kurumlar arası koordineyi de sağladıklarına işaret etti. Çalışmaları 3 ana başlıkta topladıklarını söyleyen Güngör, bunları alt yapı, tanıtım ve özel sökter yatırımları olarak kaydetti.

Çorum'da yapılan Hitit Turizmi Geliştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Güngör, Boğazkale'nin tarih turizmini barındıran önemli bir kavşak noktası olduğunu ve alt yapıya ilişkin çalışmalar yaptıklarını anlattı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün de ilçe giriş yolunu yenilediğini belirten Güngör, Boğaz Kale Belediyesi'nin de çift şerit yol yaptığını söyledi. Çorum Belediyesi'nin de tarihi bir mekan olan Veli Paşa Konağını restore ederek kültür ve turizm geliştirme yolunda önemli bir adım attığını vurguladı. Güngör, Saat Kulesi, İskilip ve Osmancık Kaleleri için de restorasyon çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Tanıtım çalışmaları için de Çorum'un tarihi dokusunun yer aldığı bir broşür hazırladıklarını söyleyen Güngör, kitapçığın uluslararası alanda dağıtıldığını ifade etti.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör, ilçenin turist potansiyelini artırmak için bir dizi eğitim seminerleri verdiklerini belirterek, "Gelen insanların memnuniyetini artırmak için burada esnafa, zabıtaya ve bir takım kuruluşlara insan ilişkileri, sosyal davranışlar, iletişim, Türkiye imajı, pazarlama gibi konularda seminerler verdik" diye konuştu. Turistik ürün oluşturma çabasına da önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Güngör, bundan o bölgenin tarihi ve kültürünü anlatan ürünlerin doğru ve estetik bir şekilde üretilmesi anlamının çıkarılması gerektiğini söyledi. Güngör, yapılan seminerler neticesinde önemli bir yol açıldığını ve yerel sanatkarların da eserlerini bu incelikle yaptıklarını ifade etti.

"Ürün bir yerde bırakılacak gelirin en önemli faktörüdür" diyen Güngör, iyi tasarlanmış ürünler olduğu zaman turistlerin gelir bırakmalarının sağlanacağını dile getirdi.

Çorum'un son zamanlarda edebiyata da konu olmaya başladığına işaret eden Güngör, Mahfi Eğilmez'in 'Anitta'nın Laneti', Ahmet Ümit'in 'Miratta'nın Bileziği' ve İtalyan bir yazarın da "Hititler" adlı romanlarının tanıtım açısından bölge turizmine katkı sağlayacağını söyledi. Kendilerinin de bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini kaydeden Güngör, ilçede yer alan bir takım otellerin de gelen turist yoğunluğunu kaldırabilmesini için kapasitelerinin artırıldığını aktardı.

Kaynak: İHA