Çorum: Derinçay'daki Kirliliğin Önlenmesi İçin Hazırlanan Proje İmzalandı

Çorum: Derinçay'daki Kirliliğin Önlenmesi İçin Hazırlanan Proje İmzalandı

Türkiye'nin En Büyük Akarsularından Birisi Olan Yeşilırmak'ı Kirleten Derinçay'daki Kirliliğin Önlenmesi Amacıyla Hazırlanan "Yeşilırmağı Kirleten Derinçay'ın Kirliliğini Önleme Projesi" Çorum Valisi Hüseyin Poroy ve Kaçkar İnşaat Tic. Ltd. Şti. Sahibi Ali İhsan Üzüm Tarafından İmzalandı.

Çorum: Derinçay'daki Kirliliğin Önlenmesi İçin Hazırlanan Proje İmzalandı

Türkiye'nin en büyük akarsularından birisi olan Yeşilırmak'ı kirleten Derinçay'daki kirliliğin önlenmesi amacıyla hazırlanan "Yeşilırmağı Kirleten Derinçay'ın Kirliliğini Önleme Projesi" Çorum Valisi Hüseyin Poroy ve Kaçkar İnşaat Tic. Ltd. Şti. Sahibi Ali İhsan Üzüm tarafından imzalandı.

Avrupa Birliği Küçük Ölçekli Altyapı Hibelerinden yararlanmak üzere Çorum İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve mayıs ayında kabul edilen proje kapsamında 34 köyde doğal arıtma, 19 köyde fosseptik ve 12 köydeyse kanalizasyon yapımı başlatıldı. Makamında bir basın toplantısı düzenleyerek proje hakkında bilgi veren Vali Hüseyin Poroy, "Yeşilırmağı Kirleten Derinçay'ın Kirliliğini Önleme Projesi'nin" sürdürülebilir kalkınmaya destek olarak birçok konuda yarar sağlayacağını kaydetti. Alaca Çayı ile birleşerek Çorum Çayı adı altında Yeşilırmak'a, buradan da Karadeniz'e dökülen Derinçay'ın ıslah edilebilmesi için 1 milyon 394 bin Euro destek sağlandığı belirten Vali Poroy, söz konusu miktarın yüzde 75'inin AB'den, yüzde 25'inin de İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını bildirdi.

Projenin bölgesel kalkınmanın bir parçası olduğunu kaydeden Vali Poroy, proje kapsamında Derinçay'a en çok zarar veren 65 köyün 34'ünde doğal arıtma tesisi, 19'unda foseptik çukuru, 12'sinde de kanalizasyon şebekesi kurulacağını, ayrıca her köyde 5 dönümlük alanda ağaçlandırma yapılacağını, 34 köydeki toplam 18 bin kişiye de eğitim verileceğini söyledi. Derinçay üzerinde faaliyet gösteren 114 sanayi kuruluşunun belirli aralıklarla denetleneceğini ve kurallara uymayan işletmelere ceza verileceğini vurgulayan Vali Hüseyin Poroy, ''Çok büyük bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Proje Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun illerini kapsıyor. Tarım İl Müdürlüğü'ne alınacak 150 bin Euro değerindeki laboratuar cihazıyla köylülerin ürünlerinde kimyasal kalıntı olup olmadığı denetlenecek. Çorum Valiliği olarak çevre projelerine daha fazla önem veriyoruz. Bundan sonra herhangi bir şekilde çevreye zarar veren kişi yada kuruluşlara müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Amasya ve Çorum'da görev yaptığı 9 yıl boyunca Yeşilırmak'ın kirliliğinin önlenmesine dikkat çekmeye çalıştığını anlatan Vali Poroy, öncülüğünü yaptığı projeyle bu kirliliğin önlenmesi için ilk adımın atıldığını açıkladı. Yeşilırmak'ı ana hat dışında birçok dere ve suyun kirlettiğini vurgulayan Poroy, Yeşilırmak'ın temiz olması için Derinçay gibi büyük derelerin temiz tutulmasının şart olduğunu aktardı. Derinçay'ın kirliliğinin önlenmesi için belirlenen 34 köyde sadece tesis çalışması yapılmayacağını belirten Poroy, "Aynı zamanda bu köylerde yaşayan insanlar çevreyi temiz tutmaları konusunda eğitilecek. 34 köyde yaşayan 18 bin kişi ve atıklarını dereye akıtan sanayi kuruluşlarında çalışan işçiler eğitilecek" ifadesini kullandı.

Proje kapsamında Hamamlıçay, Beydili, Deliler, Çeşmeören, Abdalata, Şekerbey, Pınarcık, Tolamehmet, Yoğunpelit, Kazıklıkaya ve Cemilbey'e kanalizasyon, foseptik ve doğal arıtma yapılırken, Ahilyas Köyü'ne kanalizasyon ve doğal arıtma, Türkler, Bayat, Yaydiğin, Karacaköy, Üyük, Güveçli, Palabıyık ve Köprüalan'a foseptik ve doğal arıtma, Ömerbey, Celilkırı, Kadıkırı, Büğdüz, Boyabağı, Altınbaş, Kınık, Karapürçek, Eskiekin, Uğrak, Mislerovacığı, Paşaköy, Kalehisar ve Ovasaray'a ise doğal arıtma yapılacak.

Daha sonra proje yapım ihalesini kazanan Kaçkar İnşaat firmasının Müteahhidi Ali İhsan Üzüm ile Vali Hüseyin Poroy arasında sözleşme imzalandı.

Kaynak: İHA