Çorum: Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nden Eğitim Semineri

Çorum: Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nden Eğitim Semineri

Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Tarafından Organize Edilen ve Toros Yem Tarafından Desteklenen Eğitim Semineri, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Derviş Günday Toplantı Salonu'nda Yapıldı.

Çorum: Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nden Eğitim Semineri

Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından organize edilen ve Toros Yem tarafından desteklenen eğitim semineri, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Derviş Günday Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Seminere Tarım İl Müdürlüğü Veteriner Hekimi Mehmet Hüsnü Turan, Toros Yem Sorumlu Müdürü Duran Topuz, birlik üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Duran Topuz tarafından yapılan açılış konuşması ile başlatılan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Eğitim Semineri, yaklaşık 2 saat sürdü. Karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleşen toplantıda daha sonra Toros Yem Fabrikası Sahibi Baykal Gürsoy da bir değerlendirme konuşması yaptı. Çorum'da günlük 2-3 bin ton süt üretimi yapıldığına ve üretimde kalitenin ön planda tutulduğuna dikkat çeken Duran Topuz, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği adı altında, kurumsallaşmanın bir amacı olduğunu ve bu amacı belirlerken de hedeflerin ön planda tutulduğunu belirtti. Çorum'da verimsiz yerli ırk hayvanların elden çıkarıldığını, kültür ırkı hayvan potansiyelinin ise yüzde 70-80'ler seviyelerine çıktığını söyleyen Topuz, Çorum'da günlük 2-3 bin ton süt üretildiğini, üretilen sütün yanısıra kalitenin de önemli olduğunu kaydetti.

Süt ineğinden bir laktasyon döneminde en az 9-10 ton süt alındığını vurgulayan Topuz, "Bizler, alt yapısını kurmuş ve sanayisine kavuşmuş bir hayvancılık sektörünü görmek istemekteyiz. Ebeden, dededen kalma, bakım ve besleme alışkanlıklarıyla bir yerlere varamayız. Başarmak için yanlış ve hatalı uygulamaları düzelterek, bu kötü gidişata dur demek için eğitim ve öğretim şarttır. Hayvansal üretimde, gelir kapısı olarak gördüğünüz hayvanlarınızın nasıl bir canlı olduklarını, nasıl bir barınak sağlanacağı, hangi tür yem verileceği, ne kadar, ne zaman su verileceğini göstermek için eğitim semineri düzenliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA