Çorum'da Yerel Yönetimler

Çorum'da Yerel Yönetimler

Çorum'da Vatandaşların Yoğun Olarak Şikayet Ettiği Başıboş Köpeklere Çare Arayan Belediye, Köpekleri Kısırlaştırma Kararı Aldı.

Çorum'da Yerel Yönetimler

Çorum'da vatandaşların yoğun olarak şikayet ettiği başıboş köpeklere çare arayan belediye, köpekleri kısırlaştırma kararı aldı.

Bahabey Çamlığı'nda yapılacak hayvan barınağına sokak köpekleri toplanarak, burada köpekler kısırlaştıracak. Belediye Başkanı Turan Atlamaz, kahvaltılı basın toplantısında sokak köpekleri için yapılan çalışmaları sorması üzerine yaptığı açıklamada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince yapılması zorunlu olan hayvan barınağının inşaatına kasım ayında başlandığını ifade ederek, Bahabey Çamlığı'nda yaklaşık 1.5 dönüm alana hayvan barınağının inşa edildiğini ve barınağın en kısa sürede bitirilmesinin planlandığını belirtti. Atlamaz, başıboş köpeklerin, yakalandıktan sonra bu barınaklarda kısırlaştırılacağını, kayıt altına alınacağını ve bulaşıcı hastalıklara karşı aşılarının yapılacağını bildirdi. Köpeklerin tedavilerinin ardından beslemek isteyen herkese ücretsiz olarak verileceğini dile getiren Başkan Atlamaz, "Yasada belirtilen her türlü isteği yerine getireceğiz. Hayvanları kısırlaştırıp, bakımını yaptıktan sonra beslemek isteyen herkese verilecek. Köpekler, zararsız hale geldikten sonra salınacak" dedi.

Kentin sokaklarında çok sayıda başı boş köpeğin bulunduğunu ifade eden Başkan Turan Atlamaz, başıboş köpeklerin kayıt altına alındıktan sonra tekrar sokağa bırakılacağını belirterek, "Köpeklerin kafeslere konarak beslenmesi maliyet olarak çok ağır ancak bizler belirli alanlara köpeklerin yemek ihtiyacını karşılamak amacıyla beslenme odaları oluşturacağız" diye konuştu.

(ES-BÖ-RO-RO-Y)