Çorum'da Toplu Açılış Töreni

Çorum'da Toplu Açılış Töreni
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Binali Yıldırım, "Millet iradesine, demokrasiyle milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'na, hükümetine karşı silah doğrultan alçak FETÖ terör örgütü mensupları şunu bilmelidir ki fitil fitil burunlarından gelecek.

Başbakan Binali Yıldırım, "Millet iradesine, demokrasiyle milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'na, hükümetine karşı silah doğrultan alçak FETÖ terör örgütü mensupları şunu bilmelidir ki fitil fitil burunlarından gelecek. Hak ettikleri cezayı hukuk içinde en ağır şekilde alacaklardır." dedi.

Yıldırım, Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, açılışı yapılacak eserler arasında 800 yataklı bir hastanenin bulunduğunu, Çorum'a çok yakışacak bu hastaneye 15 Temmuz gecesi şehit olan Erol Olçok'un adını verdiklerini belirtti.

"Millet iradesine, demokrasiyle milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'na, hükümetine karşı silah doğrultan alçak FETÖ terör örgütü mensupları şunu bilmelidir ki fitil fitil burunlarından gelecek. Hak ettikleri cezayı hukuk içinde en ağır şekilde alacaklardır." diyen Yıldırım, Çorum'un 15 Temmuz'da meydanları doldurarak, alçaklara "dur" dediğini kaydetti.

Çorum'un 1 Kasım'da rekor seviyede destek vererek AK Parti'yi tekrar iktidar yaptığını, 16 Nisan'daki halk oylamasında da yüzde 63 "evet" oyu çıktığını dile getiren Yıldırım, kente hizmet sunmaya, ihtiyaçları gidermeye devam edeceklerini anlattı. Yıldırım, "Terör bizi yıldıramaz. Ekonomimizle, ihracatımızla, sanayimizle büyümeye devam ediyoruz." dedi.

"Türkiye yüzde 5'in üzerinde büyüdü"

Bu senenin ilk 8 ayında Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde büyüdüğüne dikkati çeken Yıldırım, bütün dünyada kriz devam ederken Türkiye'nin gösterdiği bu başarıyla, gelişmiş 20 ülke içerisinde üçüncü sıraya çıktığını söyledi.

Avrupa ülkelerinin büyümesinin iki katına ulaşıldığına işaret eden Yıldırım, AK Parti'nin gelecek vizyonuyla Türkiye ekonomisinin daha da büyüyeceğini vurguladı. Yıldırım, "Millet olarak Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına, 2023 yılına emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bunun için geçmişteki tecrübemizi gelecek hedeflerimizle birleştireceğiz ve Türkiye'nin, milletimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Enerji, ulaşım, altyapı, sağlık ve tarım alanında birçok projeyi tamamladıklarını, ülkenin bereketli topraklarını suyla buluşturduklarını ifade eden Yıldırım, daha düne kadar basit bir tüfeği bile yapamayan Türkiye'nin, bugün savunma sanayinde kendi kendine yeter hale gelen ülke konumunda olduğunun altını çizdi. Yıldırım, "Yeter mi? Yetmez. Daha fazlasını yapacağız. Güvenliğimizi tamamen kendi imkanlarımızla sağlayıncaya kadar bu çalışmalarımız devam edecek." ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılık alanında da yerli üretimi teşvik ettiklerine vurgu yapan Yıldırım, hedefin, tahılın da merkezi olan Çorum'da sulanabilir alanların tamamını suyla buluşturmak, Çorum'un bereketli topraklarına bereket katmak olduğunu belirtti.

"En büyük projeleri yapan ülkenin adı Türkiye'dir"

Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın en büyük projelerini, dünyanın en büyük hava limanlarını yapan ülkenin adı Türkiye'dir. Onun için kıskanıyorlar, onun için Türkiye ile uğraşıyorlar. Uğraşırsa uğraşsınlar. Ne olacak? Evelallah kimseye müdanamız yok. İşimize bakacağız. Türkiye yakın gelecekte Avrupa'nın da, Ortadoğu'nun da vazgeçilmez konumdaki ülkesi haline geliyor. İşte hızlı trenle bütün illerimizi, büyük illerimizi birbiriyle bağlıyoruz. Bu iller arasında Samsun da var, Çorum da var. İnşallah hızlı treni de Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken Çorumlulara kazandırmış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun."

Yıldırım, Türkiye'nin 7 bölgesini, 81 vilayetini tüketen değil, üreten iller haline getireceklerinin altını çizerek, geçmişte yaptıkları teşvikleri, destekleri, yapımını tamamladıkları organize sanayi bölgelerini daha da çeşitlendireceklerini ve çoğaltacaklarını anlattı.

Geçen yıllarda Çorum'dan Osmancık'a giderken Kırkdilim'den salavat getirerek geçtiğini belirten Yıldırım, Kırkdilim yolunu yaptıklarını kaydetti. Yıldırım, orada ayrıca tünellerle, köprülerle dümdüz, otoyol gibi bir yol yapacaklarını bildirdi.

"İnsanımızın hayatı bizim için her şeyden üstündür. Bir kişiyi yaşatmak, dünyayı, bütün insanlığı yaşatmaya bedeldir." diye konuşan Yıldırım, Türkiye'nin, AK Parti'ye verilen destek ve istikrar sayesinde günden güne büyüdüğünü, yatırımlarla, fabrikalarla, hizmetlerle hak ettiği yere geldiğini vurguladı.

Planlarla, çalışmalarla yeni iş alanları oluşturduklarını, enflasyonu aşağı çektiklerini, işsizlikle mücadeleye hiçbir taviz vermeden kararlılıkla devam ettiklerini dile getiren Yıldırım, Türkiye'de işsizlik oranının 10,6, Çorum'da ise yüzde 5 olduğunu söyledi. Yıldırım, Çorum'u "üreten, ürettiğini de Türkiye'ye, dünyanın her tarafına ulaştıran bir il" olarak tanımladı.

542 milyon değerinde 64 eser

Bugün 542 milyon değerindeki eserlerin açılışını yaptıklarını belirten Yıldırım, "Vatandaşa hizmet Hakk'a hizmettir, insanı yücelt ki devlet yücelsin." anlayışıyla çalıştıklarını anlattı.

Açılışı yapılan 64 eser arasında tarımdan sağlığa, enerjiden ulaştırmaya, gençlik ve spordan eğitime farklı alanlardan her türlü hizmetin bulunduğunu söyledi. Bu eserlerin yeterli olmadığını, yeni eserler için de adım attıklarını kaydeden Yıldırım, "Hiç merak etmeyin yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım. Hep birlikte Türkiye olalım." dedi.

Yıldırım, konuşması sırasında vatandaşların havalimanı istemesi üzerine, Merzifon'da havalimanı olduğunu anımsatarak, "Yolcuların yüzde 70'i Çorum'dan gidiyor. Şimdilik işinizi görüyor. Mecitözü'nden bir yol daha yapacağız ve 25 dakikada havalimanındasınız. Orayı da, terminalini de büyüteceğiz. Tam Çorum'a, Amasya'ya hitap eden bir bölgesel havalimanı olacak. Tamam mı, anlaştık mı?" ifadelerini kullandı.

Notlar

Toplu açılış töreninin düzenlendiği alana, Türk bayrakları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri asıldı. Alanda "Sayın Başbakanımız dünyanın merkezine hoş geldiniz" yazılı pankart yer aldı.

Konuşmaların ardından toplu açılış törenine geçildi. Başbakan Yıldırım, beraberindeki bakanlar ve diğer konuklarla Çorum'da yatırımı tamamlanan 542 milyon lira değerindeki 64 eserin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Yıldırım, ezan okunurken konuşmasına ara verdiği sırada, "Başbakanım sizi öpebilir miyim?" diyen vatandaşa, gülerek "Nasıl öpeceksin, görmüyor musun çalışıyorum, sonra öpersin." karşılığını verdi.

Programa, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ile bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title