Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları Kitabı
Haberler » Güncel » Haber

Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları Kitabı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çorum ilinde oynanan ve unutulmaya yüz tutan çocuk oyunlarını kitap haline getirdi.

Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları Kitabı

Gelenekselleşmiş oyunun yer aldığı kitap, tüm eğitim kurumlarına ve kütüphanelerine gönderilecek.

İl Milli eğitim Müdürlüğü, AR-GE Birimi okul müdürlüklerinin katkısıyla Çorum ili genelinde oynanan ve unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını derledi. Kaybolmaya yüz tutmuş kültür unsurlarımızdan çocuk oyunlarının gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasına yardımcı olmak, ilimizde oynanan çocuk oyunlarını kitaplaştırarak öğrencilerimize bu konuda kaynak sağlamak, derlenen bu oyunları ülkemiz geneliyle paylaşmanın amaçlandığı belirtildi.

Önce her okuldan, her öğrenciden bildikleri oyunları bilgisayar ortamında yazmalarını, elektronik ortamda yazdıklarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Bölümüne göndermelerini istedik. Böylece çocuklarda araştırma yapma, yaptıklarını yaşadıklarını yazma, yazarken imla kurallarına uyma ve bilgisayar kullanma becerilerini geliştirmek gibi birçok eğitimsel beceriyi de kazandırmak istedik. Daha sonra derlenen dokümanlar ayrıştırılmış ve öğrenci fotoğraflarıyla süslenerek kitaplaştırılmıştır.

' 'Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları'' adlı kitapta, ''Aç Kapıyı Bezirgan Başı'', ''Ali Vapura Bindi İstanbul'da İndi'', ''Balık Ağı'', ''Birdirbir'', "Çadırımın Üstüne '', ''Dağlar Kızı", "Düllü", Eski Minder", "Güvercin Taklası", "Kağnı", "Kuyu Kazmaz", "Maviş", "Simit", "Üç Koç", "Zırzoo" gibi yöresel oyunlar yer alıyor. Kitapta, oyunların nerelerde, nasıl, kaç kişiyle oynanacağı görsel olarak ve tekerlemeler eşliğinde anlatılıyor.

Çorum Valisi Nurullah ÇAKIR, kitabın önsözünde oyunun çocuklar için taşıdığı önemi vurguluyor. Oyunun çocuklar için büyüklerin anladığından çok başka bir yeri vardır, "oyun çocuğun işidir", oyun çocuğun yaşamını güzelleştirir ve dünyasını renklendirir diyen ÇAKIR, hala tadı damağımızda kalan çocuk oyunlarının unutulmaması için yapılan bu çalışmayı önemsediğine vurgu yapıyor.

Çorum Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan kitaba bir önsöz yazan Belediye başkanı Muzaffer Külcü :"Çocuklar bizim geleceğimiz, onlara daha yaşanabilir bir şehir ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak birinci görevimiz. Bunun için çocuklarımızı oyunda, sporda, sanatta hayatın her alanında yeni imkanlarla buluşturmayı görev edindik.

Belediyemizin katkıları ile hazırlanan bu kitap sayesinde Çorum'da oynanan çocuk oyunları, çocuklarımız tarafından oynandıkça ve çocukların oyun dünyasına katıldıkça bu değer yaşayacaktır. Bu kitap, ilimizde oynanan çocuk oyunlarını bir araya getirerek oyunların geleceğe taşınması ve gelecek kuşakların oyun özlemini gidermesi bakımından da oldukça önemli bir çalışma" olduğuna vurgu yapıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, "Oyunun çocukların bütün gelişim dönemleri için vazgeçilmez olduğunu, çocukların kişilik gelişimlerine ve olumlu davranışlar kazanmalarına katkı sağladığını, aynı zamanda onlar için sevinç ve mutluluk kaynağı olduğunu vurguluyor kitaptaki yazısında. Çocukların oyun sayesinde hayat tecrübesi kazandığını, yeteneklerini geliştirdiğini, kurallara uymayı ve uyumlu hareket etmeyi öğrendiğini belirten Aytekin Girgin, "Geleneksel çocuk oyunlarının tanıtılmasının, eğitimde kullanılmasının, geliştirilerek muhafaza edilmesinin oyunların gelecek nesillere aktarılması yönünde yarar sağlayacağına inandığını belirtiyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz çocukları sanal dünyanın yalnızlığından uzaklaştıracak güzel bir esere imza attı.

'Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları' adlı kitap, bir taraftan çocuklarımızı unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel oyunlarla tanıştırırken diğer taraftan sanal dünyanın tehlikelerinden koruyacaktır. Bu kitabı hazırlamaktaki asıl amacımız, önemli bir kültür öğesi olan çocuk oyunlarımızı tanıtmak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve bu alanda yararlanılabilecek bir kaynak bırakmak" olduğunu vurguluyor yazısında.

"Çorum'da Oynanan Çocuk Oyunları Kitabı" başta ilköğretim okullarımız olmak üzere tüm eğitim kurumlarımıza ve kütüphanelerimize dağıtılacağı belirtildi