Çorum'da Kursiyerler El Emeği Göz Nuru Eserlerini Sergiledi

Çorum'da Kursiyerler El Emeği Göz Nuru Eserlerini Sergiledi

Çorum Mimar Sinan Halk Eğitim Merkezi'nin Türkler ile Ezil Köylerinde Açtığı Biçki-dikiş ve Nakış Kursunu Tamamlayan Kursiyerlerin Sergisi, Büyük Beğeni Topladı.

Çorum'da Kursiyerler El Emeği Göz Nuru Eserlerini Sergiledi

Çorum Mimar Sinan Halk Eğitim Merkezi'nin Türkler ile Ezil köylerinde açtığı biçki-dikiş ve nakış kursunu tamamlayan kursiyerlerin sergisi, büyük beğeni topladı.

Serginin açılış törenine Çorum Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Güngör, Müdür Yardımcıları Ali Kurnaz, Yüksel Aydemir, Mimar Sinan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Bekdemir, Halk Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile köylüler ve köyde eğitim gören öğrenciler katıldı. İlk tören Türkler köyünde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türkler Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri halk oyunları gösterisi sunarken, Aşuk ile Maşuk gösterisi büyük alkış topladı.

Açılan sergilerin öğrencilerin ne kadar marifetli olduğunun göstergesi olduğunu belirten Çorum Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Güngör, genç kızlara evde oturmak ve boş vakit geçirmek yerine becerilerini ispatlama fırsatı olan Halk Eğitim Merkezi kurslarına katılmaları tavsiyesinde bulundu. Anadolu'nun motiflerinin danteller ve oyalar üzerine el emeği göz nuru ile aktarılırken aynı zamanda genç kızların el becerilerinin de ortaya çıktığını söyleyen Güngör, "Genç kızlarımız el becerilerinizi saklamayın, kendinizi boş yere oyalamak yerine kendi geleceğinizi garanti altına almak adına Halk Eğitim Merkezlerinin sizler için açtığı kurslara katılın ve becerilerinizi geliştirin. Siz isteyin, biz istenilen tüm kursları açarız. Geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızın daha eğitimli olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kursları başarıyla tamamlayan kursiyerler, sertifikalarını İl Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Güngör, Müdür Yardımcıları Ali Kurnaz, Yüksel Aydemir, Mimar Sinan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hasan Bekdemir'in elinden aldılar. Yapılan konuşma ve sertifika töreninin Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Güngör, serginin açılışını yaptı.

Çorum'da açılan 364 kursa toplam 5 bin 164 kursiyerin katıldığı öğrenildi.

(ES-BÖ-CC-Y)

Kaynak: İHA