Çorum'da İlk Defa 3 Boyutlu Diz ve Kalça Ameliyatı
Haberler » Güncel » Haber

Çorum'da İlk Defa 3 Boyutlu Diz ve Kalça Ameliyatı

Çorum Hasanpaşa Devlet Hastanesi'nde İlk Kez 3 Boyutlu Diz ve Kalça Ameliyatı Gerçekleştirildi.

Çorum'da İlk Defa 3 Boyutlu Diz ve Kalça Ameliyatı

Çorum Hasanpaşa Devlet Hastanesi'nde ilk kez 3 boyutlu diz ve kalça ameliyatı gerçekleştirildi.

Hastane Ortopedi Uzmanları Opr.Dr. Murat Çalbıyık ve Mehmet Taşkoparan'ın gerçekleştirdiği operasyonla dizlerinde ciddi ağrılar yaşayan Şakire Perkin (62) isimli hastaya protez takıldı. Operasyonda Çorum'da ilk kez kullanılan Amplitude Nevigasyon sistemi (ameliyat edilecek kesiti üç boyutlu görebilme) uygulandı.

Yıllar önce beyin tümörlerinin tespitinde kullanılan Amplitude Nevigasyon sisteminin protez konulacak alanı üç boyutlu görme şansını verdiği belirtildi. Operasyon öncesi cihazın üretici firma yetkilileri Fransız Dr. Emmanuelle Maquart ile Dr. Bruno Le Bihan da hazır bulundu.

Çorum Hasanpaşa Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanları Opr.Dr. Murat Çalbıyık ve Mehmet Taşkoparan, Amplitude Nevigasyon sisteminin yeni bir uygulama olduğunu söyledi. İstanbul'da bir hastanede bulunan cihazın Çorum'da ilk kez kullanılacağını belirterek, "Bu sistem geçmişte beyin tümörlerinin tespitinde kullanılıyordu. Şu anda omurga cerrahisi, kalça ve diz ameliyatlarında kullanılıyor. Diz protez ameliyatlarında yüzde 90 başarı sağlanıyor. Amplitude Nevigasyon sistemi sayesinde protezin doğru pozisyonda yerleştirilmesi sağlanıyor. Burada amaç anatomik yapıya en uygun protezi yerleştirmek. Diz protez ameliyatlarında protezin kayması veya operasyon sonrası protezin ses vermesi olabiliyor. Protezi en doğru şekilde yerleştirirseniz uzun süre kullanabilirsiniz. Amplitude Nevigasyon sistemi diz protezi ve diğer ortopedi sistemlerinde kullanılıyor. Amplitude Nevigasyon sistemi sayesinde protez takılacak kesitleri 3 boyutlu görebiliyorsunuz. Küçük kesitlere protezi doğru yerleştirebiliyorsunuz" diye konuştu.

(ES-BÖ-ÖK-Y)