Çorum'da Dolandırıcılık İddiası

Çorum'da Dolandırıcılık İddiası

Çorum'da Bir Kişinin, Fransa'da Yaşayan Bir Gurbetçinin Adına Sahte Kimlik Çıkardığı ve Gurbetçinin Çorum'daki Arsasını Kendi Arsası Gibi Gösterip Sattığı İddia Edildi.

Çorum'da Dolandırıcılık İddiası

Çorum'da bir kişinin, Fransa'da yaşayan bir gurbetçinin adına sahte kimlik çıkardığı ve gurbetçinin Çorum'daki arsasını kendi arsası gibi gösterip sattığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, Fransa'nın Lyon Kenti'nde yaşayan Çorumlu Mehmet Alıcı'ya (39) ait Gülabibey Mahallesi'nde bulunan bin 107 metrekare arsa, aynı isimde sahte kimlik çıkaran bir dolandırıcı tarafından satıldı. İlginç olay, arsa sahibi Mehmet Alıcı'nın babası Arslan Alıcı'nın (60) oğluna ait gayrımenkul üzerinde harita ölçümleri yapan bazı şahısları görmesi ile başladı. Küçük Sanayi Sitesi'nden şehir merkezine dönerken oğluna ait arsanın önünden geçen baba Arslan Alıcı, bazı kişilerin arsa üzerinde kadastro ölçümü yaptıklarını gördü. Aracından inerek şahısların yanına giden Alıcı, haritacılara ne yaptıklarını sorduğunda arsanın satıldığını anladı. Bir anda şok yaşayan Alıcı, Fransa'da bulunan oğlunu arayarak arsayı satıp satmadığını sordu. Ancak böyle bir satışın olmadığını öğrendi. Aracına binerek kısa sürede Tapu Sicil Müdürlüğü'ne ulaşan Alıcı, yapılan araştırma sonucunda söz konusu arsanın Mehmet Alıcı isimli sahte kimlik kullanan bir şahıs tarafından satıldığını tespit etti.

Böyle şaşırtıcı bir olayı ilk kez yaşadığını belirten Arslan Alıcı, oğluna ait arsayı satan şahsın Ankara'nın Mamak İlçesi'nde bulunan bir muhtarlıktan ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti ve diğer evrakları alarak sahte kimlik çıkardığını, sahte kimlikle Çorum Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gelerek oğluna ait arsayı Kale Mahallesi Lozanevler'de ikamet eden Haydar K. isimli şahsa sattığını belirlediklerini söyledi. Tapu Sicil Müdürlüğü'nde bulunan vesikalık resimle oğlunun resminin birbirine benzemediğini, imzaların da tutmadığını belirten Alıcı, ancak sahte kimlikle satışın yapıldığını kaydetti. Emlakçıların arsayı sahte kimlikle satan şahsı resminden tanıdıklarını açıklayan Alıcı, söz konusu şahsın tapuya Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan sahte bir adres verdiğini sözlerine ekledi.

Arsayı satın alan Haydar K. ise, "İşin içinde böyle bir durum olduğunu bilseydim yanaşmazdım. Ama söz konusu şahıs bütün herşeyi tam olarak yerine getirmiş" diye konuştu.

Arsaları satılan mağdur Alıcı Ailesi, olayın aydınlatılması amacı ile avukatlarını devreye soktu. Mağdur avukatlarının Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(BÖ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA