Çorum'da bayram namazı saat kaçta? 2019 il il bayram namazı saatleri

Çorum'da bayram namazı saat kaçta? 2019 il il bayram namazı saatleri

Çorum'da bayram namazı saat kaçta? 2019 Ramazan Bayramı öncesi vatandaşlarımız bayram namazı saat kaçta, bayram namazı nasıl kılınır ve bayram namazı kaç rekattır gibi soruların cevaplarını arıyor. Diyanetin açıkladığı 2019 Ramazan bayramı namazı saatleri haberimizde. İşte Çorum bayram namazı saati ve il il bayram namazı saatleri...

Çorum'da bayram namazı saat kaçta? 2019 il il bayram namazı saatleri

On bir ayın sultanı Ramazan ayı bugün sona eriyor. Vatandaşların yarın sabah kılınacak bayram namazına dair cevabını araştırdığı sorular oluyor. Çorum'da bayram namazı saat kaçta? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazına dair merak edilen soruların cevapları haberimizde. İşte Çorum bayram namazı saati ve diyanete göre il il bayram namazı saatleri…

Çorum Ramazan Bayramı Saati: 05.51

Alaca: 05.52

Bayat: 05.53

Boğazkale: 05.53

Dodurga: 05.51

İskilip: 05.52

Kargı: 05.51

Laçin: 05.50

Mecitözü: 05.49

Oğuzlar: 05.51

Ortaköy: 05.50

Osmancık: 05.50

Sungurlu: 05.54

Uğurludağ: 05.53

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Bayramlarda camileri dolduran cemaatin, toplamda 2 rekat olan bayram namazını adım adım nasıl kıldığını derledik. Bayram namazının kılınışı birinci rek'at:

*Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan ya da Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

* İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

* Hem imam, hem de cemaat "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur. Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

*Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

*Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram namazının kılınışı ikinci rek'at:

*İmam Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

*Oturuşta; imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti farklıdır.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR?

Bayram namazı Hanefi mezhebine göre farz değil vaciptir. Ramazan ve Kurban Bayramı namazı, cuma namazının kendisine farz olduğu her Müslüman erkeğe vaciptir. Bayram Namazının vacip olduğu, İmâm Ebû Hanîfe' den rivayet edilmiş ve bu görüş de kabul görmüştür.

Bayram namazının hutbesi vacip değildir. Hutbe, bayram namazının şartlarından değil ve sünnettir. Cuma namazında ise hutbe vaciptir. Cuma Namazının hutbesiz sahih olmaz ancak bayram namazı ise bu şekilde değildir. Yine ikisi arasındaki fark; Cuma'da hutbe namazdan öncedir. Bayram hutbesi ise namazdan sonradır.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ