Çorum'da Arkeolojik Kazılar Haziran Ayında Başlayacak

Çorum'da Arkeolojik Kazılar Haziran Ayında Başlayacak

Hitit Medeniyeti'nin Gün Işığına Çıkarılması İçin Çorum'da Yapılması Öngörülen Kazı Çalışmaları Haziran Ayında Başlayacak.

Çorum'da Arkeolojik Kazılar Haziran Ayında Başlayacak

Hitit Medeniyeti'nin gün ışığına çıkarılması için Çorum'da yapılması öngörülen kazı çalışmaları Haziran ayında başlayacak.

Konu hakkında açıklama yapan Çorum Müze Müdürü Önder İpek, Türkiye'deki kazı çalışmalarının değerlendirilmesi için yapılacak toplantının ardından kazılara ayrılacak bütçeleri ve kazı tarihlerinin belirleneceğini kaydederek, Çorum'daki kazı çalışmalarının Haziran ayının başlarında başlanmasının planlandığını kaydetti. Arkeolog Dr. Önder İpek, Ortaköy-Şapinuva, Alacahöyük, Bağazkale-Hattuşa ile Yörüklü kazılarının Haziran ayında başlaması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, ödeneklerin zamanında

gelmesi halinde kazılara belirtilen zamanda başlanacağını söyledi.

Çorum'un uygarlıklar şehri olduğunu ifade eden Önder İpek, Hitit Uygarlığı'nın gün ışığına çıkarılması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirterek, yapılan kazılar ile Hitit Uygarlığı'nın her geçen gün biraz daha aydınlatıldığını kaydetti.

Çorum Müze Müdürlüğü'nün Sungurlu Resuloğlan'da yürüttüğü kazı çalışmalarında bu yıl çok önemli bulgulara ulaşılacağını umduğunu ifade eden Önder İpek, yapılacak kazının verimli olması için yeterli ödenek temini için çalışacaklarını kaydetti.

(ES-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA