Çorum'da Alkol Yasası Ele Alındı

Çorum'da Alkol Yasası Ele Alındı

Çorum Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası tarafından 'Alkol Satışı ve Sunumu' konulu istişare toplantısı düzenlendi.

Çorum'da Alkol Yasası Ele Alındı

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Derviş Günday Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özkan Şanal ve çok sayıda alkol satışı yapan iş yeri sahibi esnaf katıldı.

Özkan Şanal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kamuoyunda tartışma meydana getiren alkol düzenlemesini de içeren yasayı onaylamasının ardından 9 Eylül 2013 tarihi itibariyle içki satışlarına sınırlama geldiğini hatırlattı. Buna göre artık saat 22.00'dan sabah 06.00'a kadar içki satışı yapılamamasını ifade eden Şanal, "Bunun turizm bölgeleri de dahil hiçbir istisnası olmayacak. Bu yasağı ihlal edenlere yani satış yapanlara 20 bin lira ile 100 bin lira arasında değişen idari para cezası uygulanacak. Yine dizilerle ilgili cezalarda ise Radyo Televizyon Üst Kurulu devreye girecek." dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte yasakların detaylarının Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenmesini aktaran Şanal, şöyle konuştu:

"Örneğin yasada alkol satışının sunumuna ilişkin detay yer almıyor. TAPDK, piknik alanlarında bu yasadaki ifadeye dayanarak yasak getirebilecek. Artık gece 22.00'den sonra bakkal, büfe gibi içkinin şişe olarak satıldığı yerlerden içki alınamayacak. Bu yasağa süpermarket, hiper marketler de dahil. Barlarda, restaurantlar da açık olarak içki tüketimine ilişkin bir sınırlama yok. Ancak dışarıdan herhangi bir büfeden alınamayacak." dedi.

Turizm bölgeleri kapsamda mı? sorusu üzerine Şanal "Düzenlemede herhangi bir bölge ayrımı yok. Yani Türkiye'nin her yerinde artık saat 22.00'den sonra satış olmayacak. Satışı yapan büfe ya da bakkala idari para cezası verilecek. Bu ceza 2013 yılı için 20 bin lira ile 100 bin lira arasında cezayı mülki amirler uygulayacak. "

"Artık alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak" diyen Özkan Şanal, bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinliğin yapılamayacağını kaydetti. Sadece uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebileceğini belirten Şanal "Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne suretle olursa olsun, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilemeyecek. Alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucular iş yerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla 3 yıl boyunca kullanabilecekler." ifadelerini kullandı.

Bağ bozumu ya da şarap tadımı etkinliklerinin durumunun belirsiz olduğunu aktaran Şanal, "Sektör yetkilileri bağ bozumu yapıldığında bir gazetecinin bu tanıtımda yer alması halinde bunun ihlal anlamına gelebileceğini belirtiyor. Muğlak olan bu durumun daha sonra ikincil mevzuatlarda açıklığa kavuşması bekleniyor. Yine internet üzerinden ya da bir dergide makale çıkması durumu da karışık. Bir dergide 'şarap' ile ilgili bilimsel bir makalenin reklam amaçlı olup olmadığına TAPDK'nın karar vermesi gerektiği üzerinde duruluyor. ya da bir kişinin twitter üzerinden bir marka belirterek görüşünü paylaşmasının reklam olup olmadığı belirsiz."

'Reklam yasağı kimleri etkileyecek' sorusuna Şanal "Yasa Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra artık hiç bir yerde alkol ile ilgili reklam yer alamayacak. Reklam yasağı yılın başında reklam bağlantısı yapılmış bütün gazete ve televizyonları olumsuz etkileyecek. Sadece basılı medyadaki zararın yüzde 30 civarında olacağı tahmin ediliyor. Alkollü içkiler, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. Yasaya göre meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyollardaki ve devlet kara yollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak. Bu düzenlemeyle sahil yerlerinde birçok plajın yol kenarında olması gerekçesiyle içki satışının yasaklanacağı yorumlarına neden oluyor. ya da bir kişinin büfeden içki alıp sahilde bir şezlongta içkisini içip içemeyeceği veya kır düğünlerinin yasa kapsamında olup olmayacağı da tartışmalı. Bu konularda ikincil düzenlemelerde yani yönetmeliklerde açıklığa kavuşturulması bekleniyor." diye konuştu.

Alkollü araç kullanana ve alkol metreyi üflemeyene de, ceza hem alkollü sayılacağını hem de 2 bin lira idari para cezasına çarptırılmasını, bunun yanında sürücü belgesinin de 2 yıl geri alınmasını dile getiren Şanal, sigara ve diğer tütün ürünlerinin, özel araçların sürücü koltuklarında da içilmesinin yasak olması planını aktardı. Şanal, tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigaranın, tütün ürünü kabul edileceğini sözlerine ekledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, yasaklarla bir yere varılamayacağını söyledi. Bir ülkede ne kadar yasak olursa insanların yasakları çiğnemek için yeni metotlar geliştirilmesine değinen Kılıç, yasak getirilirse marketler yasasının biran önce çıkarılarak marketlerin şehir içinde satış yapmasının yasaklanması gerektiğini kaydetti.

Marketler yasasının çıkmamasından dolayı küçük esnafın yok olmayla karşı karşıya olduğunun altını çizen Kılıç, "Birer birer tükeniyoruz. Bu tükenişin sona ermesi için marketlerin şehir merkezinden 5-10 km öteye taşınmaları gerekir. ya da bir marketin 10-15 şube açmasına izin verilmemelidir. Bakıyoruz her mahallede 3-4 tane büyük market var. Küçük esnaf bunlarla nasıl yarış etsin. Diyorlar ki küçük esnaflarda büyüsün marketleşsin. Küçük esnafta para mı var da büyüsün. Bir kişi zengin olurken, yüz binlerce insanın köleleşmesine karşıyız. Esnaf ve sanatkar bu ülkenin çimentosudur. Esnafı yok ederseniz ülke ekonomisi büyük yara alır. Bu gidişle dünyayı 7 holding patronu yönetecek. Bu gidişe artık dur demenin zamanı gelmiştir. Birlikte hareket edersek güç oluruz ve bu gidişe ancak birlikte dur diyebiliriz." dedi.

Kaynak: CHA