Çorum: Çorumlu İşletmecilere 'Sosyal Sorumluluk' Semineri

Çorum: Çorumlu İşletmecilere 'Sosyal Sorumluluk' Semineri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Alman Teknik Oluşumu (Gtz) ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (Dgsd) Tarafından Düzenlenen 'Sosyal Sorumluluk' Kavramı Çorumlu İşletmecilere de Anlatıldı.

Çorum: Çorumlu İşletmecilere 'Sosyal Sorumluluk' Semineri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Alman Teknik Oluşumu (GTZ) ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (DGSD) tarafından düzenlenen 'Sosyal Sorumluluk' kavramı Çorumlu işletmecilere de anlatıldı.

Sömürücü nitelikteki çocuk işgücünün kaldırılması, zorunlu işçiliğin kaldırılması, çalışanların sağlık ve güvenlik hakları, makul çalışma saatleri ve asgari ücret geçimlerini kapsayan 'Sosyal Sorumluluk' kavramını hakkında işletmecilere bilgi verildi. Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak TOBB Yönetim Kurulu üyelerinden Aykut Kazancı ve APS Tekstil Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Benzeş katıldı. Bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan TOBB Yönetim Kurulu üyesi Kazancı, Türkiye'nin hazır giyim alanında insan kaynaklarından büyük kazanımlar elde ettiğini belirterek, Sosyal Sorumluluk ile de bu kazanımların artacağını kaydetti. Türkiye'den Avrupa'ya ihracat yapan firmaların ortak yönlerinin başında kalitenin ve sosyal sorumluluğun geldiğini aktaran Kazancı, müşteri beklentilerinde de sosyal sorumluluğun önde olduğuna dikkat çekti. Hititlerin sosyal sorumluluk kavramını belirleyerek uygarlık kurduğunu söyleyen Kazancı, Çorumlu girişimcilere de bölgede bulunan Hititleri örnek alarak Türkiye'ye sosyal sorumluluk kavramını yayması gerektiğini belirtti.

Çorumlu müteşebbislerin sorumluluğunu bilen ve iş yapmasını seven kişiler olduğunu kaydeden Kazancı, "Rekabet gücü ve yüksek verim güçlü bir destektir. Sosyal sorumluluk, TOBB, GTZ ve TGSD girişimleriyle illerde duyurular yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği'ne tam üye olma hedefiyle ilerlemekte. Bu yolda devlete düşen görevler yanında özel şirketlere, bireylere ve topluma düşen bazı görevler de bulunuyor" dedi.

Toplantıda daha sonra söz alan APS Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Osman Benzeş, teşvik kapsamında Amasya'nın Merzifon İlçesi'ne devasa bir fabrika kuran ve fabrikada 800 personel çalıştıran APS Tekstil, ABD, Almanya, İngiltere ve İspanya'ya yaptığı ihracatlarla Türkiye ekonomisine katkı yapmaya devam ettiğini söyledi.

APS Tekstil'in başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerdeki dünyaca ünlü firmalara ürün verdiğini ifade eden Osman Benzeş,"Tekstil konusunda bu güzel ülke için değerler kaybolmak üzere, Türklerin bin yıllık anavatanında tekstil sektörü gidip gelmektedir. Siyasilerimiz laiklik ve milli değerlerle uğraşmak yerine ülkenin dünya standartlarıyla yarışabilecek gelişmeleri tesis etselerdi bugün dünya piyasası ile daha kolay rekabet edebirdik" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA