Çorum: Çorumlu Gazetecilerden Başsavcı Yetişir'e Ziyaret

Çorum: Çorumlu Gazetecilerden Başsavcı Yetişir'e Ziyaret

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Adliye Sarayı'nın açılışı nedeniyle Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir'i ziyaret etti.

Çorum: Çorumlu Gazetecilerden Başsavcı Yetişir'e Ziyaret

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Adliye Sarayı'nın açılışı nedeniyle Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir'i ziyaret etti.

Gazeteciler Cemiyeti'nin ziyaretinde, hizmete giren Adliye Sarayı hakkında bilgiler veren Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, hafif suçların sosyal görevlerle infazı ve takibi görevini yürüten Çorum Denetimli Serbestlik Bürosu'nun uygulama bakımından Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi. Yeni Adliye Sarayı'nın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı beklediklerini belirten Canip Yetişir, yapımı süren yeni cezaevinin ise Ekim ayında faaliyete geçmesini planladıklarını açıkladı. Halen yeni Adliye Sarayı yanında faaliyetini sürdüren Açık Cezaevi'ni, Belediye ve Çorum halkının katkıları ile yapılacak farklı bir binaya taşımayı arzu ettiklerini kaydeden Yetişir, burayı tamamen kapamanın ise Çorum için büyük bir kayıp olacağına dikkat çekti.

Yeni Adliye Sarayı'nın inşası ve hizmete sunulması için çok çaba sarf edildiğini kaydeden Canip Yetişir, "Sonuçta Çorum'a yakışır bir Adliye Sarayı oldu. Çevre düzenlemesi devam ediyor. Otoparkımız hizmete girdi. Eski Adliye binasının ise Bölge İdare Mahkemesi olarak kullanımı için çalışmalar sürüyor. Yeni binamızda henüz açılmayan Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, yeni bir İcra Dairesi, Nüfus Müdürlüğü Temsilciliği, APK birimleri içinde yer ayrıldı. Adli Tıp Şube Müdürlüğü ise bu binamızda hizmete girdi" diye konuştu. Birlik, beraberlik ve uyumlu çalışmalarından dolayı Çorum basınını kutluyorum diyen Yetişir, "Yerel basının sorumlu gazetecilik anlayışından dolayı memnunuz. Günlük gazeteleri takip ediyorum. Çorum'da 'dört dörtlük' bir gazetecilik çizgisi yakalanmış. İnşallah bu şekilde gelişerek devam eder. Cumhuriyet Başsavcılığı olarak basının çalışmalarını engelleyici değil, rahatlatıcı tedbirler alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ziyarette, eski adliye binasında hizmetini sürdürecek olan Denetimli Serbestlik Bürosu hakkında bilgiler veren Canip Yetişir, "Çağdaş infaz rejiminin bir parçası olan bu sistem, yıllardır Avrupa'da uygulanmaktadır. Çorum'da da bu sistemin takibinde görevli olarak 1 müdür, 3 uzman ve 8 memur görevlendirilmiştir. Bundan sonra insanları dört duvar arasına atmak yerine suçun nedenine inilecek ve hafif suçlar Denetimli Serbestlik kapsamında cezalandırılacak. Ceza sonucunda hazırlanacak raporla da sonuç ortaya konacak. Bu sistem, Türkiye için son derece gerekli ve fonksiyonludur. İlerleyen günlerde bu tür cezalarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz. 5-6 ay önce kurulan ve uygulamalarına başlayan Çorum Denetimli Serbestlik Bürosu, uygulamaları bakımından Türkiye genelinde örnek bir düzeydedir" dedi.

Çorum Gazeteciler Cemiyet Başkanı Şevket Erzen de, adli çalışmaların modern ve Çorum'a yakışır bir binada sürdürülecek olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, Adliye Sarayı'nın son derece kaliteli bir şekilde inşa edildiğini gözlemlediklerini belirtti ve hakikaten 'saray' olmuş yorumunda bulundu. Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, ziyaretten sonra Adalet Komisyonu Başkanı H. Turgut Bayraktar, Basın Savcısı Canfer Can ve Çorum Barosu Başkanı Avukat Uğur Küçük'ü makamlarında ziyaret ederek yeni Adliye Sarayı binasına taşınmalarından dolayı hayırlı olsun dileklerini iletti.

Kaynak: İHA