Çorum: Çorum Sağlık İl Müdürü Purtul'dan Açıklama

Çorum: Çorum Sağlık İl Müdürü Purtul'dan Açıklama

Çorum Sağlık İl Müdürü Fikret Purtul, Kış Aylarında Havalandırılmayan Evlerde Enfeksiyon Hastalıkları Riskinin Arttığını Söyledi.

Çorum: Çorum Sağlık İl Müdürü Purtul'dan Açıklama

Çorum Sağlık İl Müdürü Fikret Purtul, kış aylarında havalandırılmayan evlerde enfeksiyon hastalıkları riskinin arttığını söyledi.

Çorum Sağlık İl Müdürü Fikret Purtul, kışın evlerin havalandırılmasının ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, soğuk nedeniyle belli aralıklarla havalandırılmayan evlerde enfeksiyon hastalıklarının görülme riskinin arttığı uyarısında bulundu. Kirli havanın dışarı atılması için evlerin her gün en az 2 defa havalandırılması gerektiğine dikkat çeken Purtul,

havalandırılmayan evlerin adeta "mikrop yuvası" haline geldiğini ifade etti. Yaz aylarında güneşin yansıttığı ultraviole ışınlarının mikropları öldürdüğünü hatırlatan Dr. Fikret Purtul, "Ancak kış aylarında böyle bir durum söz konusu değil. Elektrikli süpürgelerle yapılan temizlik de mikropları azaltma konusunda yetersiz kalıyor. Özellikle kış aylarında kapalı alanlarda grip, mantar, tüberküloz, kızamık, su çiçeği, kabakulak, menenjit gibi tehlikeli hastalıklarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu nedenle evlerimizi her gün düzenli olarak mutlaka havalandırmalıyız" diye konuştu.

Kaynak: İHA